1. Uroczystość promocji książki "Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939"

Uroczystość promocji książki

W dniu 11 grudnia 2013 r. w Zbylitowskiej Górze odbyła się uroczystość promocji książki pt. „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939”. W tym dniu przypada 74 rocznica rozstrzelania mieszkańców wsi Ćwików, Dąbrówki Breńskie, Hubenice, Kanna, Kłyż, Kupienin, Laskówka Delastowska, Mędrzechów Odmęt, Samocice, Suchy Grunt, Tonia, Wola Mędrzechowska, Zalipie, Zapasternicze, Żelichów w lesie Buczyna. Samorząd Powiatu Dąbrowskiego reprezentowali Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Skarbnik Powiatu Maria Sztorc, Sekretarz Powiatu Kazimierz Tęczar. Na obchody przybyli także: Zastępca wójta Gminy Tarnów Elżbieta Chrząszcz, wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk, wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, radni Powiatu Dąbrowskiego Bogdan Bigos oraz Józef Misiaszek, Przewodniczący Rady Gminy z Bolesławia i Gręboszowa, dyrektorzy instytucji i jednostek samorządowych oraz liczni przedstawiciele rodzin pomordowanych przez Niemców mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. W kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbylitowskiej Górze odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez Prałata Józefa Porembę oraz Proboszcza parafii Józefa Kaczmarskiego. Spotkanie promujące publikację pt. „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939”, która została w całości przygotowana i wydana przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się w sali domu parafialnego. Spotkanie prowadziła Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz. Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski w swoim przemówieniu przypomniał historię, która wydarzyła się w 1939 r. w Buczynie, poinformował o planach wyremontowania otoczenia pomnika, a także o okolicznościach powstania książki. Starosta złożył podziękowania Pani Felicji Skwirut, która była inicjatorem upamiętnienia pomordowanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, Wicestaroście Dąbrowskiemu Robertowi Panterze za duże zaangażowanie podczas przygotowywania tej publikacji oraz wszystkim obecnym przedstawicielom rodzin pomordowanych. Słowa wdzięczności skierował również do wszystkich przybyłych na uroczystość w tym księdzu Prałatowi Józefowi Porembie, a w szczególności księdzu Józefowi Kaczmarskiemu za odprawienie nabożeństwa i udostępnienie miejsca na spotkanie. „…Publikacja, którą otrzymaliście przy wejściu została przygotowana i wydana właśnie po to, aby uczcić ofiary nazizmu, ale też po to, aby pozostawić ślad po tamtych wydarzeniach i osobach. Wspominamy je dlatego, aby młode pokolenie znało tę historię i pamiętało do czego prowadzi totalitaryzm, bestialstwo, i pogarda dla życia drugiego człowieka. Byli to młodzi ludzie, którzy zostali zabrani od rodzin. W ubiegłym roku upamiętniliśmy to miejsce poprzez postawienie tablicy pamiątkowej z nazwiskami pomordowanych, w tym roku przygotowaliśmy publikację poświęconą tamtym wydarzeniom…” – mówi Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski. W imieniu Felicji Skwirut głos zabrał Janusz Szczygieł, który podziękował samorządowi Powiatu Dąbrowskiego za przejęcie tej inicjatywy. W imieniu rodzin pomordowanych głos zabrała również wnuczka Stanisława Chmury Maria Kubek, która zwróciła się do władz samorządu Powiatu Dąbrowskiego z prośbą o pomoc w złożeniu wniosku do władz kościelnych o wyświęcenie rozstrzelanych Synów Ziemi Dąbrowskiej. Podczas swojego wystąpienia wyjaśniła, na czym polega męczeństwo, kto może być uznany za męczennika. Przytoczyła również przykłady zachowań osób, które dobrowolnie oddały swoje życie za drugiego człowieka, za rodziny aby mogły pozostać bezpieczne. Włodzimierz Piasecki – historyk w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej wygłosił okolicznościowy referat pt. „Powiat Dąbrowski w okresie okupacji hitlerowskiej”. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani udali się pod pomnik rozstrzelanych w grudniu 1939 roku mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego na cmentarzu wojennym w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.