samorządowe

poniedziałek 13.03.2017

Wiadomości z Powiatu

Sezon rycerski pod Wieżycą rozpoczęty tradycyjnym przemarszem

powiększ tekst A A A
fot. Marcin Zając

Tegoroczny sezon rycerski pod Wieżycą w Oleśnicy rozpoczął trzeci przemarsz na trasie Wieżyca – Breń. 19 rekonstruktorów historycznych w strojach epoki, ze stosownym na taką wyprawę wyposażeniem przemierzyło 18 kilometrową trasę.

Na początek grupa odwiedziła kościół pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej, który dzięki uprzejmości ks. prałata Stanisława Cyrana proboszcza dąbrowskiej parafii został na ten cel specjalnie udostępniony. Obecna świątynia datowana na rok 1771 stoi w miejscu gdzie pierwszy obiekt sakralny istniał już w początkach wieku XV.

Nie przypadkiem znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej – budowla o charakterze bazylikowym, trzynawowa, jest jednym z największych zachowanych kościołów w Polsce i choć wyposażenie nie sięga początków jej istnienia, to polichromia godna jest zobaczenia przez każdego miłośnika architektury dawnej.

tl_files/content/aktualnosci/2017/03_Marzec/13_Sezon_rycerski_rozpoczety_III_Przemarszem_pod_Wiezyca/FOTO (2).jpg

Następnie na przełaj lasami ekipa dotarła do malowniczo położonego, zabytkowego zespołu dworsko - parkowego w Brniu. Rycerze odwiedzieli tutejsze powiatowe instytucje kultury: Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną.

tl_files/content/aktualnosci/2017/03_Marzec/13_Sezon_rycerski_rozpoczety_III_Przemarszem_pod_Wiezyca/FOTO (17).jpg

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w pobliskich okopach szwedzkich, bardzo ciekawym obiekcie, który niestety nie doczekał się nadal profesjonalnych badań archeologicznych mogących rzucić światło na prawdziwą jego historię, a być może też na dzieje obiektów mogących go w tym miejscu poprzedzać i cofnąć jego datowanie o kilka wieków. Stąd polnymi drogami nastąpił powrót pod Wieżycę.

tl_files/content/aktualnosci/2017/03_Marzec/13_Sezon_rycerski_rozpoczety_III_Przemarszem_pod_Wiezyca/FOTO (19).jpg
W wyprawie oprócz gospodarzy Pocztu Bagiennych z Wieżycy uczestniczyli Pruscy Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy i Drużyna Najemna Rujewit z Krakowa, Joannici z Mielca oraz Bractwo św. Jakuba.

Cieszymy się, że nasz region jest odwiedzany przez coraz to nowych miłośników aktywnego wypoczynku połączonego z podnoszeniem wiedzy historycznej.

tl_files/content/aktualnosci/2017/03_Marzec/13_Sezon_rycerski_rozpoczety_III_Przemarszem_pod_Wiezyca/FOTO (5).jpg

Ten sezon będzie dla organizatorów przemarszu szczególnym wyzwaniem, gdyż w bieżącym roku przypada 600. rocznica powstania wsi Oleśnica, w której Poczet Bagiennych ulokował swą wieżę. Obchody tej uroczystości zbiegają się dodatkowo z jubileuszowym V Turniejem Rycerskim pod Wieżycą planowanym w lipcu.

Poczet Bagiennych w Wieżycy/WM/mags