samorządowe

Wiadomości z Powiatu

„Muzeum na kółkach” wkrótce w Dąbrowie Tarnowskiej

powiększ tekst A A A

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach". Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do końca kwietnia 2017 roku odwiedzi 71 miejscowości. W dniach 19-21.03 Muzeum będzie gościć w Dąbrowie Tarnowskiej.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10% ludności Polski.

Dąbrowa Tarnowska to jeden z najciekawszych żydowskich punktów na mapie przedwojennej Polski. Prawdopodobnie pierwsi Żydzi osiedlili się w Dąbrowie Tarnowskiej pod koniec XVI wieku. Pod koniec XVII w. wraz z rozwojem miasteczka liczba osadników żydowskich wzrosła. Ludność żydowska w Dąbrowie Tarnowskiej zajmowała się głównie handlem, rzemiosłem, produkcją wódki i piwa, wyrobem miodów pitnych. Część domów żydowskich znajdowała się w samym rynku miasta. Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej została wzniesiona w latach 60. XIX w. i należy do największych tego typu obiektów w Polsce. W budynku synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej mieści się obecnie Ośrodek Spotkania Kultur. Tuż przy budynku synagogi umiejscowiona była mykwa, czyli łaźnia rytualna. Obecnie w tym miejscu znajduje się kompleks handlowy, tzw. „Budomex". Cmentarz żydowski w Dąbrowie Tarnowskiej został założony na przełomie XVII-XVIII w. u zbiegu obecnych ulic Warszawskiej i Berka Joselewicza. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Po zakończeniu działań wojennych część płyt przewieziono z powrotem na cmentarz. Getto w Dąbrowie Tarnowskiej zostało utworzone przez Niemców na początku lipca 1942 r. Już w dniu 17 lipca 1942 r. doszło do deportacji 1800 osób do obozu zagłady w Bełżcu. Ostateczna likwidacja dąbrowskiego getta została przeprowadzona jesienią 1943 r.

tl_files/content/aktualnosci/2017/03_Marzec/14_Muzeum_na_kolkach_wkrotce_w_Dabrowie_Tarnowskiej/16298752_1932747280287107_2154060820895313757_n.png

W Dąbrowie Tarnowskiej będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach" na parkingu przed Urzędem Miasta. Został przygotowany specjalny program wydarzeń towarzyszących wizycie projektu:

• warsztaty „Święty czas w judaizmie i chrześcijaństwie" – tradycje, zwyczaje kulturalne i religijne: Chanuka-Boże Narodzenie, Pascha-Wielkanoc, symbolika światła
  • wykład „Shoah/Holocaust na Ziemi Dąbrowskiej"
  • warsztaty „Przenikanie kultur" – symbolika cyfr, liczb, podobieństwa rytuałów
  • warsztaty „Religia wobec kobiet – kobiety wobec religii"

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach", na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżone zostały najważniejsze miejsca typowego miasteczka, w którym mieszkali wyznawcy różnych religii i narodowości – w przypadku Białowieży – Białorusini, Polacy i Żydzi. Wystawa opowiada również o współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się Żydzi – jidysz, hebrajskim, polskim i białoruskim.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach" zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie.

Więcej informacji:

tl_files/content/aktualnosci/2017/03_Marzec/14_Muzeum_na_kolkach_wkrotce_w_Dabrowie_Tarnowskiej/MnK-Plakat-2017.jpg

Zapraszamy!

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Koordynatorzy lokalni projektu:
Karolina Pikul-Sobarnia