Aktualności
samorządowe

wtorek 14.03.2017

Kategoria
Wiadomości z Powiatu

„Z gwiazdami zaczytani" i magiczny koncert Grzegorza Turnaua

powiększ tekst A A A
fot. Krzysztof Wójcik

Kolejny magiczny wieczór „Z gwiazdami zaczytani" już za nami. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej tym razem zaprosiła czytelników i mieszkańców powiatu dąbrowskiego, aby mogli na żywo posłuchać krakowskiego artystę Grzegorza Turnaua. Koncert odbył się w ubiegłym tygodniu w Dąbrowskim Domu Kultury.

Piosenkarz i wirtuoz gry na fortepianie wraz z towarzyszącym mu gitarzystą Jackiem Królikiem, wykonał wiele znanych i mniej znanych utworów m.in.: Billy Joela, Paula McCartney'a, Kabaretu Starszych Panów oraz Marka Grechuty, z którym utrzymywał przyjacielskie stosunki. Piosenka Johna Lennona została przetłumaczona na język polski przez samego artystę.

„Między ciszą a ciszą", „Bracka" i „Cichosza", czyli jedne z najbardziej rozpoznawalnych utworów gwiazdy wieczoru, doczekały się wspólnego podśpiewywania przez słuchaczy i Grzegorza Turnaua. Kolejne utwory przeplatane były licznymi dygresjami na temat życia i młodości bohaterów spotkania. Koncert zakończył się oczywiście bisem, artysta wykonał „Na plażach Zanzibaru", który nagrał wraz z Sebastianem Karpiel-Bułecką. Singiel wokalizował naśladując, w niektórych partiach, góralski sposób śpiewania wokalisty zespołu „Zakopower". Goście uczestniczący w tym wyjątkowym spotkaniu, po wysłuchaniu wspaniałego głosu i oprawy muzycznej postaci fortepianu i gitary, mogli uzyskać autografy od muzyków i zrobić sobie z nim wspólne zdjęcie.

Frekwencja dopisała, gdyż sala dąbrowskiego „Sokoła" była wypełniona po brzegi. Wśród gości znaleźli się m.in.: Jacek Pilch zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego, który odczytał i złożył w imieniu Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego na ręce dyrektor biblioteki Jadwigi Kusior pismo z podziękowaniami za realizację projektu „Z gwiazdami zaczytani", Bolesław Łączyński radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski. Oczywiście nie mogło zabraknąć na sali Krzysztofa Kaczmarskiego burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, który objął patronat honorowy nad wydarzeniami organizowanymi przez dąbrowską książnicę.

Obecni również byli Kamil Bartosik koordynator zespołu ds. Dziedzictwa i aktywności Kulturalnej Województwa Małopolskiego oraz Jerzy Woźniakiewicz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie wraz z pracownikami. Spotkanie zaszczycili swoją osobą liczni przyjaciele i czytelnicy biblioteki, którzy dzięki wspólnemu głosowaniu na projekt, sprawili, że spotkania z artystami stały się możliwe i tak wyjątkowe.

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Z gwiazdami zaczytani" odbędzie z Anną Janko 4 kwietnia o godz. 9:00, w sali audytoryjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.  Natomiast 10 maja o godz. 18:00 Dąbrowski Dom Kultury gościć będziemy Izabelę Trojanowską i Dariusza Rekosza.

Projekt „Z gwiazdami zaczytani" realizowany przez koalicję bibliotek z Żabna, Radłowa, Borzęcina i Dąbrowy Tarnowskiej, finansowany jest z Budżetu Województwa Małopolskiego w ramach I Edycji Budżetu Obywatelskiego.

www.mbp.dt.pl/mags