samorządowe

Jak „czytamy" rzeźby?

powiększ tekst A A A
fot. BPB z siedzibą w Brniu

16 marca 2017 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej z siedzibą w Brniu odbyły się warsztaty czytelnicze dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury, a zarazem aktywnych czytelników biblioteki.

Zajęcia poprowadziła Barbara Grzebieniowska polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Była to kontynuacja cyklu wykładów rozpoczętych w ubiegłym roku związanych z umiejętnością prawidłowego odczytywania dzieł sztuki.

Tym razem spotkanie poświęcone zostało rzeźbie jednej z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Prelegentka prowadząca warsztaty zwróciła uwagę słuchaczy na: typy rzeźby (trójwymiarowa, płaskorzeźba), rzeźby figuralne, kompozycję, formę dzieła i tworzywo. Szczegółową analizą zostały objęte dzieła Michała Anioła „Dawid'' oraz „Pieta ''.

Ze współczesnych rzeźbiarzy omówiona została twórczość Magdaleny Abakanowicz. Słuchacze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu, a następnie wywiązała się ciekawa dyskusja i wyrażono chęć kontynuacji tego typu spotkań.

PBP/mags