Aktualności
samorządowe

piątek 14.04.2017

Kategoria
Wiadomości z Powiatu

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

powiększ tekst A A A

„Stop pożarom traw" to kolejna kampania społeczna zainicjowana przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw.
W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Należy pamiętać, że:

  • wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
  • jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Patrz też:

Do pobrania prezentacja multimedialna przygotowana przez Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

tl_files/content/aktualnosci/2017/04_Kwiecien/14_Stop_pozarom_traw/Slajd1.JPG

tl_files/content/aktualnosci/2017/04_Kwiecien/14_Stop_pozarom_traw/Slajd3.JPG tl_files/content/aktualnosci/2017/04_Kwiecien/14_Stop_pozarom_traw/Slajd21.JPG

Oprac. Wydział Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie materiałów otrzymanych i analiz własnych-www.straz.gov.pl/porady/Sezon_2017/mags