Aktualności
samorządowe

środa 19.04.2017

Kategoria
Wiadomości z Powiatu

Wielki plebiscyt strażacki rozpoczęty. Wystartowało głosowanie!

powiększ tekst A A A

Na Strażaków Roku - zawodowców i ochotników oraz jednostki OSP czekają cenne nagrody. Gazeta Krakowska doceni też Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z naszego regionu! Rozpoczął się plebiscyt Gazety Krakowskiej "Strażak Roku". Kandydatów można zgłaszać jeszcze do 21 kwietnia! Zwycięzcy otrzymają statuetki i dyplomy podczas uroczystej gali. Laureaci otrzymają również atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

Zachęcamy do udziału w tym plebiscycie. Głosowanie w etapie powiatowym potrwa do piątku, 5 maja do godziny 21:00. Aktualne wyniki oraz szczegółowe informacje dotyczące głosowania na Strażaka Ochotnika Roku oraz Jednostkę OSP z powiatu dąbrowskiego znajdują się pod adresem: http://www.gazetakrakowska.pl/plebiscyty/strazak-roku/a/strazak-roku-powiat-dabrowski-wynik,11959642/

Honorowy patronat nad akcją objęli Józef Pilch Wojewoda Małopolski, st. bryg. Stanisław Nowak Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Edward Siarka prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Strażacy to grupa zawodowa, która cieszy się największym zaufaniem społecznym i uznaniem w Polsce. Nie tylko walczą z ogniem i często ratują zdrowie i życie, lecz także strzegą nas i pomagają w wielu innych sytuacjach. To więcej niż służba. To pasja i powołanie. - Oprócz typowej walki z pożarami musimy być przygotowani na szereg innych zagrożeń. Jeździmy do katastrof budowlanych, wypadków drogowych ale także choćby skażeń rzek... Dla nas każdy jeden wyjazd to walka, często nie wiemy nawet do czego dokładnie jedziemy - mówi Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Stanisław Nowak.

Straż pożarna dba także o edukację i wychowanie. Mnóstwo dzieci z naszego regionu należy do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w których nie tylko uczą się zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, lecz mają wiele pozytywnej, sportowej rywalizacji i dobrej zabawy.

Pamiętajmy, że dzisiaj strażak ochotnik, który przyjeżdża do akcji jest przeszkolony i na podstawie wiedzy, którą ma może być przyjęty do państwowej straży pożarnej. To nie są przypadkowe osoby, jadąc na akcję wiedzą co robią. Niejednokrotnie ratują ludziom życie. Nie zawsze w akcji, ale często nawet w codziennym życiu - mówi Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Małopolsce.

Gazeta Krakowska chce docenić tych strażaków, którzy szczególnie na to zasługują. Wielki plebiscyt będzie okazją, aby podziękować im za ofiarną pracę i poświęcenie. Strażaków Roku w głosowaniu wybiorą Czytelnicy. To oni wskażą Strażaka Ochotnika Roku i Jednostkę OSP Roku osobno w każdym z powiatów Małopolski.

Zwycięzcy etapu powiatowego wezmą następnie udział w wojewódzkim finale akcji. Wyłoniony zostanie także najpopularniejszy Strażak Zawodowy i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Laureatów w tych kategoriach Małopolanie wybiorą spośród kandydatów zgłoszonych z całego regionu. Tu będzie tylko jeden, wojewódzki etap głosowania.

Kandydatów we wszystkich kategoriach można zgłaszać do 21 kwietnia.

Etap powiatowy głosowania na Strażaka Ochotnika Roku i Jednostkę OSP Roku rozpoczął się w piątek, 14 kwietnia i potrwa do piątku, 5 maja, do godz. 21:00. Etap wojewódzki rozpocznie się we wtorek, 9 maja i potrwa do piątku, 19 maja, do godz. 21:00.

Zwycięzcy z powiatów, awansując do wojewódzkiego finału plebiscytu, zachowają zdobyte w pierwszym etapie głosy. Głosowanie na Strażaka Zawodowego Roku i Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Roku rozpoczęło się w piątek, 14 kwietnia i potrwa do piątku, 19 maja do godz. 21:00. W tych kategoriach jest tylko jeden, wojewódzki etap głosowania.

Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody!
Zwycięzcy w kategorii Strażak Zawodowy otrzymają:
 • I miejsce: voucher o wartości 3 000 złotych do wykorzystania na trzydniowy pobyt w Hotelu Klimek **** SPA dla dwóch osób, nagroda specjalna Komendanta Wojewódzkiego PSP, oraz podwójne zaproszenie na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków.
 • II miejsce – voucher o wartości 2 000 złotych do wykorzystania na weekendowy pobyt w Hotelu Klimek **** SPA dla dwóch osób, nagroda specjalna Komendanta Wojewódzkiego PSP, podwójne zaproszenie na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków.
 • III miejsce – voucher o wartości 1 000 złotych na weekendowy pobyt w Hotelu Klimek **** SPA dla dwóch osób, nagroda specjalna Komendanta Wojewódzkiego PSP, podwójne zaproszenie na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków.
Zwycięzcy w kategorii Strażak Ochotnik w etapie powiatowym otrzymają dyplom i awansują do finału.
Zwycięzcy w kategorii Strażak Ochotnik w etapie wojewódzkim otrzymają:
 • I miejsce – statuetka Strażaka Roku, dyplom potwierdzający zdobycie tytułu Strażaka Roku, nagroda rzeczowa o wartości 3 000 zł oraz podwójne zaproszenie na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków
 • II miejsce– dyplom, nagroda rzeczowa o wartości 2 000 zł oraz podwójne zaproszenie na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków
 • III miejsce – dyplom, nagroda rzeczowa o wartości 1 000 zł oraz podwójne zaproszenie na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków
Zwycięzcy w kategorii Jednostka OSP w etapie powiatowym otrzymają dyplom i awansują do finału.
Zwycięzcy w kategorii Jednostka OSP w etapie wojewódzkim otrzymają:
 • I miejsce – statuetka, dyplom potwierdzający zdobycie tytułu Najlepszej Jednostki OSP w Małopolsce, nagroda rzeczowa o wartości 5 000 zł oraz 15 pojedynczych zaproszeń na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków
 •  II miejsce – dyplom, nagroda rzeczowa o wartości 3 000 zł oraz 15 pojedynczych zaproszeń na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków
 • III miejsce – dyplom, nagroda rzeczowa o wartości 2 000 zł oraz 15 pojedynczych zaproszeń na koncert Piotra Rubika 26 maja br. w Tauron Arenie Kraków
Zwycięzcy w kategorii Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymają:
 • I miejsce: statuetkę, dyplom potwierdzający zdobycie tytułu Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, voucher na wyjazd do ENERGYLANDII w Zatorze o wartości 2 000 zł oraz nagrodę rzeczową o wartości 1 500 zł.
 • II miejsce: dyplom oraz voucher na wyjazd do ENERGYLANDII w Zatorze o wartości 1 500 zł.
 • III miejsce: dyplom oraz voucher na wyjazd do ENERGYLANDII w Zatorze o wartości 1 000 zł.
www.gk.pl/mags