samorządowe

Wiadomości z Powiatu

Wyjątkowe „Wesele” w breńskim dworku

powiększ tekst A A A

W sobotę, 2 września 2017 roku, po raz szósty odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytano „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Wzorem lat ubiegłych, w zespole dworsko - parkowym w Brniu, zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i szkół, stowarzyszeń oraz miłośnicy literatury, by wspólnie uczestniczyć w tej wyjątkowej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i klasykę polskiej literatury.

Wspólne czytanie niezwykle barwnej, żywiołowej opowieści o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach, przypomniało niepowtarzalny nastrój "Wesela", wyjątkowych bohaterów dramatu, ale też ironię i cięty język.

Tegoroczna lektura zwyciężyła podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło to konkurowało z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego. Dramat „Wesele" to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia, jakim było wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną z podkrakowskich Bronowic.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/05_Udane_Wesele_w_brenskim_dworku/DSC_0355.JPG

Wszystkich zgromadzonych powitała Ewa Drzazga dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu. Wspólne czytanie poprzedził wykład Włodzimierza Piaseckiego wiceprzewodniczącego Związku Dąbrowiaków na temat związków Stanisława Wyspiańskiego z naszym regionem. Natomiast o postaciach, które stały się inspiracją do powstania „Wesela" opowiedziała Barbara Grzebieniowska polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/05_Udane_Wesele_w_brenskim_dworku/DSC_0371.JPG

W tegorocznym, wspólnym Narodowym Czytaniu udział wzięli: Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, który wcielił się w rolę dziennikarza, Grzegorz Olearczyk dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w roli pana młodego, Jarosław Boryczka dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu jako poeta, Krystyna Guzik prezes dąbrowskiego UTW w roli Kliminy, Zdzisław Kogut kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w roli Czepca, Ryszard Siepiora w roli księdza, Barbara Grzebieniowska jako radczyni, Andrzej Drzazga prezes Związku Dabrowiaków w roli gospodarza i chochoła i Aleksander Zdanowski jako Żyd.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/05_Udane_Wesele_w_brenskim_dworku/DSC_0410.JPG

Ponadto pracownice starostwa powiatowego: Magdalena Skrzyniarz w roli panny młodej, Dagmara Jedynak jako Racheli oraz Justyna Kupiec, która wcieliła się w postać Maryny, bibliotekarka Małgorzata Starzec w roli Haneczki, Dorota Wenc z breńskiej instytucji kultury jako Zosia, a także najmłodsza uczestniczka czytania Kamila Jedynak, która wystąpiła w roli Isi.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/05_Udane_Wesele_w_brenskim_dworku/DSC_0391.JPG

Lektorzy w strojach nawiązujących do akcji dramatu, czytali z podziałem na role fragmenty dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Było to niezwykłe spotkanie, a także inspirująca refleksja, przynosząca radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/05_Udane_Wesele_w_brenskim_dworku/DSC_0374.JPG

Narodowe Czytanie „Wesela" w breńskim dworku zostało zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Wszystkim obecnym, zarówno lektorom jak i zaproszonym gościom, w imieniu organizatorów podziękowania za udział w tegorocznej akcji złożyła dyrektor Ewa Drzazga. Na zakończenie, lektorzy wykonali pamiątkowe zdjęcie, a uczestnicy, którzy przynieśli ze sobą własne książki „Wesele" otrzymali okolicznościowy stempel przesłany do Powiatowej Biblioteki Publicznej przez Kancelarię Prezydenta RP.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/05_Udane_Wesele_w_brenskim_dworku/DSC_0370.JPG

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieła Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W 2015 wspólnie czytaliśmy „Lalkę" Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku „Quo Vadis". W tym roku Andrzej Duda Prezydent RP wraz z małżonką rozpoczęli i zakończyli tę ogólnopolską akcję w ogrodzie Saskim w Warszawie.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/05_Udane_Wesele_w_brenskim_dworku/DSC_0441.JPG

Dramat czytano w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i za granicą. „Wesele" można było usłyszeć w 26 krajach: na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach i domach kultury, a nawet w pociągach i autobusach, zakładach karnych, szpitalach oraz domach opieki społecznej. W akcji udział wzięli również uczestnicy niektórych zabaw weselnych - nowożeńcy wspólnie z gośćmi czytali tegoroczną narodową lekturę.

mags