samorządowe

Wiadomości z Powiatu

Powiat dąbrowski na Bókay-kerti Napok na Węgrzech

powiększ tekst A A A

9 września 2017 roku przedstawiciele powiatu dąbrowskiego wzięli udział w Bókay-kerti Napok Csülökfesztiválján na Węgrzech. Ten kulinarno - muzyczny festiwal odbywający się corocznie w XVIII Dzielnicy Budapesztu zgromadził blisko 100 wystawców. Wśród nich delegację z naszego powiatu, która zajęła III miejsce na podium w konkursie kulinarnym w kategorii "kuchnia domowa".

Przedstawiciele powiatu dąbrowskiego, na czele z dyrektorem Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Grzegorzem Olearczykiem, gościli na Węgrzech na zaproszenie burmistrza XVIII Dzielnicy Budapesztu Ughy Attila, w ramach prowadzonej od kilkunastu lat współpracy międzynarodowej.

„Wrześniowa degustacja" odbyła się w ogrodzie „Bokay", który w tym dniu zamienił się w prawdziwą wioskę gotowania. Na stoiskach kulinarnych można było degustować przeróżne regionalne przysmaki, wśród których nie zabrakło polskiego „żurku", tradycyjnych węgierskich dań, gulaszu, golonki, a także slowackich potraw.

tl_files/content/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/13_Powiat_dabrowski_na_Bokay_kerti_w_Budapeszcie/20170909_120215.jpg

Całości towarzyszyły występy lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych. Wzorem lat ubiegłych odbyły się konkursy na najlepsze potrawy w kilku kategoriach.

Przedstawicielom naszego powiatu na Bókay-kerti Napok towarzyszyli burmistrz Ughy Attila oraz wiceburmistrzowie Lévai István Zoltán i Szarvas Attila Sándor.

Polskie potrawy i domowe przysmaki, a w szczególności żurek, którymi częstowano na stoisku powiatu dąbrowskiego, przybyłych na festiwal smakoszy, zostały docenione przez komisję konkursową. Żurek podany w wiejskim chlebie zajął III miejsce na podium w kategorii „kuchnia domowa".

Jury na czele z Kovács Lázár Chef oceniało smakołyki przygotowywane przez uczestników zmagań kulinarnych, podczas trwania festiwalu. Oceniano zarówno smak jak i sposób podania dania.

Był to już kolejny udział powiatu dąbrowskiego w festiwalu kulinarnym na Węgrzech.

mags