Aktualności
samorządowe

środa 04.10.2017

Kategoria
Wiadomości z Powiatu

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Małopolsce po 1 października

powiększ tekst A A A

W związku z wprowadzeniem od dnia 1 października 2017 roku systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej tzw. „sieci szpitali" Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie informuje, co następuje. Realizatorem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla świadczeniobiorców na terenie powiatu dąbrowskiego jest - tak jak dotychczas - Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Szpitalna 1, 33-200 Dąbrowa Tarnowska, tel. 14/644-33-22.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. To pacjent decyduje o wyborze placówki.

Dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne i udzielane bez skierowania.

Więcej informacji znajduje się na stronie MOW NFZ w Krakowie: www.nfz-krakow.pl, infolinia: 12194 88, 12 29 88 386 (pon. – pt od 8:00 do 16:00)

Wykaz realizatorów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 października 2017 r. – POBIERZ.

DJ/mags