samorządowe

Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach

powiększ tekst A A A
fot. M. Gniadek/www.kt24.pl

Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele administracji publicznej, potomkowie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, a także mieszkańcy Małopolski i sympatycy ruchu ludowego z całej Polski spotkali się w podtarnowskich Wierzchosławicach na tradycyjnych Zaduszkach Witosowych.

Wydarzenie to zgromadziło blisko 5 tysięcy polityków oraz ludowców. Jak podkreślił Władysław Kosiniak – Kamysz poseł na Sejm RP, a zarazem prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, tegoroczne Zaduszki, które zainaugurowały obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zgromadziły rekordową liczbę ludowców.

Powiat Dąbrowski reprezentowany był przez Tadeusza Kwiatkowskiego starostę dąbrowskiego, Bogdana Bigosa wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Dąbrowskiego, Kazimierza Olearczyka wójta gminy Bolesław, Stanisława Początka dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej oraz mieszkańców powiatu.

W organizowanym od kilkudziesięciu lat wydarzeniu wzięli udział m.in.: wszyscy członkowie Zarządu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, europosłowie i posłowie na Sejm RP Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Andrzej Kosiniak - Kamysz prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce, a także przedstawiciele samorządu województwa: marszałek Jacek Krupa, wicemarszałkowie Wojciech Kozak i Stanisław Sorys, przewodnicząca Sejmiku Urszula Nowogórska oraz radni województwa Adam Kwaśniak i Stanisław Pasoń.

tl_files/content/aktualnosci/2017/11_Listopad/06_Zaduszki_Witosowe_w_Wierzchoslawicach/DSC_5962 (800x533).jpg

Zaduszki liczą już ponad 50 letnią tradycję. Początkowo przy kaplicy Wincentego Witosa gromadziła się rodzina. Z czasem jednak grono rozszerzyło się o grupy działaczy, młodzież wiciową, poczty sztandarowe, liczne delegacje organizacji ludowych oraz mieszkańców zarówno z regionu jak i całej Polski.

Uroczystości, podczas których oddano hołd Wincentemu Witosowi - trzykrotnemu premierowi i legendarnemu przywódcy polskich chłopów, rozpoczęły się mszą świętą. Po jej zakończeniu uczestnicy wydarzenia w asyście 400 pocztów sztandarowych z całej Polski oraz oddziału reprezentacyjnego 6. Brygady Powietrzno-Desantowej w Krakowie przeszli na cmentarz, gdzie odbył się apel poległych. Delegacje złożyły też kwiaty na grobie Wincentego Witosa oraz wysłuchały jedynego zachowanego przemówienia Wincentego Witosa, które zostało wygłoszone w 1938 roku.

Dzisiaj jest czas, żeby mówić o idei zjednoczenia Polski i Polaków, o przywróceniu Polsce braterstwa. To nasza, wielka dziejowa misja. Przyrzekamy bronić i chronić tej godności, rozumianej jako współpraca i jedność – mówił Władysław Kosiniak - Kamysz prezes PSL.

tl_files/content/aktualnosci/2017/11_Listopad/06_Zaduszki_Witosowe_w_Wierzchoslawicach/DSC_5949-800x533.jpg

– PSL tak licznym spotkaniem, rozpoczyna obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To symboliczne, że inauguracja odbywa się u grobu tego, który ma, podobnie jaki i inni działacze ruchu ludowego w owym czasie, niekwestionowane zasługi w odzyskaniu naszej niepodległości. Zasługi te są dzisiaj marginalizowane, by nie powiedzieć, że zapominane – powiedział, nie ukrywając wzruszenia, prawnuk Wincentego Witosa, Marek Steindel.

Przemawiający przed grobem Wincentego Witosa przewodniczący Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski przypomniał także postać innego wielkiego Polaka i patrioty, Tadeusza Kościuszki. Podkreślił, że myślenie o Polsce wielkiej i niepodległej obu Polaków: Kościuszki i Witosa było podobne. Obaj robili wszystko w swoim życiu dla dobra Ojczyzny. Ich działalność jest wzorem dla nas i dla następnych pokoleń Polaków.

Przypomnijmy, że tegoroczne Zaduszki Witosowe były równocześnie inauguracją obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody zorganizowane zostały wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, Polskie Stronnictwo Ludowe, rodzinę Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie (oddział w Wierzchosławicach) przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Polskie Stronnictwo Ludowe podczas Zaduszek Witosowych jako pierwsze zainaugurowało 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie wysiłek przywódców ruchu ludowego oraz świadomych swoich praw i obowiązków chłopów sprawił, że Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. Zapowiedzią odrodzenia Polski podczas zaborów stało się pełne odwagi i godności przemówienie Wincentego Witosa w parlamencie wiedeńskim 16 czerwca 1917 roku.

www.malopolska.pl/www.psl.pl/foto: M. Gniadek www.kt24..pl/mags