samorządowe

wtorek 14.11.2017

Wiadomości z Powiatu

ŚDS w Dąbrowicy ma nowy samochód

powiększ tekst A A A

Dzięki wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz lokalnych samorządów Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy ma nowy samochód do przewozu swoich podopiecznych. Jest to 18 miejscowy bus – FORD TRANSIT, w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

9 listopada odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie tego pojazdu. W tym ważnym wydarzeniu w historii Stowarzyszenia „Otwarte Serce" Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Szczucinie, wychowankom i całej społeczności Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy towarzyszyli samorządowcy, przedsiębiorcy oraz sympatycy tej organizacji. Jak na tego typu uroczystość przystało nie zabrakło poświęcenia nowego pojazdu i symbolicznego przecięcia wstęgi.

Bogdan Sosin prezes stowarzyszenia oraz Maria Bielaszka kierownik placówki gościli w Dąbrowicy, m.in.: Tadeusza Kwiatkowskiego starostę dąbrowskiego, Marka Kopię wicestarostę, Andrzeja Urbanika członka Zarządu Powiatu Dąbrowskiego, Krzysztofa Bryka przewodniczącego Komisji Edukacji i Polityki Społecznej Rady Powiatu Dąbrowskiego, Agnieszkę Anioł-Głuszek dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, Andrzeja Gorzkowicza burmistrza Szczucina, Agnieszkę Beker przewodniczącą Rady Miejskiej w Szczucinie wraz z Romanem Korczakiem zastępcą przewodniczącej oraz Mariuszem Chrabąszczem radnym Rady Miejskiej, ks. prałata Zygmunta Warzechę proboszcza szczucińskiej parafii oraz Romana Mosio prezesa firmy TANKPOL.

tl_files/content/aktualnosci/2017/11_Listopad/10_Poswiecenie_nowego_samochodu_w_SDS_Dabrowica/DSC_4849.JPG

Podczas uroczystości Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski w imieniu Samorządu Powiatu Dąbrowskiego oraz własnym złożył na ręce prezesa Bogdana Sosina oraz kierownik Marii Bielaszki serdeczne gratulacje z okazji poświęcenia i przekazania tak długo wyczekiwanego samochodu dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy. Podziękował również za ich "Otwarte Serce'' dla niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy mieszkańców naszego powiatu oraz szlachetną, pełną zaangażowania pracę. Życzył, by samochód służył bezawaryjnie przez długie lata, a pasażerów zawsze dowoził bezpiecznie do celu.

tl_files/content/aktualnosci/2017/11_Listopad/10_Poswiecenie_nowego_samochodu_w_SDS_Dabrowica/DSC_4928.JPG

Cieszę się, że samorząd powiatowy mógł wesprzeć tę niezwykle potrzebną i długo wyczekiwaną inicjatywę, by zapewnić komfort podróży, a przede wszystkim bezpieczeństwo Waszym podopiecznym. Jestem przekonany, że nowy środek transportu, dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych będzie ważnym i nieodłącznym elementem w codziennym funkcjonowaniu Waszej placówki – mówił starosta.

tl_files/content/aktualnosci/2017/11_Listopad/10_Poswiecenie_nowego_samochodu_w_SDS_Dabrowica/DSC_4898.JPG

Zakup samochodu był możliwy dzięki realizacji zadania publicznego pn. „Likwidacja barier transportowych poprzez zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych będących uczestnikami ŚDS w Dąbrowicy".

Pojazd ten kosztował 161 938,00 złotych. 70% tej kwoty zostało pokryte z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami III". Samorząd Powiatu Dąbrowskiego udzielił na ten cel dotacji w wysokości 10 000,00 zł.

Zakup nowego samochodu był możliwy również dzięki środkom własnym stowarzyszenia. Przedsięwzięcie wsparły również samorządy gminne: Gmina Szczucin kwotą 20 000 zł, a gmina Mędrzechów 5 000 zł.

tl_files/content/aktualnosci/2017/11_Listopad/10_Poswiecenie_nowego_samochodu_w_SDS_Dabrowica/DSC_4856.JPG

ŚDS w Dąbrowicy, jako placówka służąca rehabilitacji osób niepełnosprawnych otacza opieką i wsparciem 40 uczestników z zaburzeniami psychicznymi i współistniejącą niepełnosprawnością ruchową. 34 uczestników jest mieszkańcami gminy Szczucin, 3 osoby to mieszkańcy gminy Mędrzechów, a 3 mieszkają w gminie Radgoszcz. Wszystkie osoby ze względu na odległość miejsca zamieszkania oraz ze względu na swoją niepełnosprawność nie są w stanie dotrzeć na zajęcia samodzielnie. Aby uczestnicy zostali dowiezieni na zajęcia wynajmowany do tej pory przez ŚDS autobus codziennie przejeżdżał ok. 125 km rano i ok. 125 km popołudniu odwożąc podopiecznych do domu co daje łącznie ok. 250 km przejechanych każdego dnia.

tl_files/content/aktualnosci/2017/11_Listopad/10_Poswiecenie_nowego_samochodu_w_SDS_Dabrowica/DSC_4827.JPG

Nowy pojazd placówki będzie mógł przewozić 17 podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy, w tym 1 osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim.

Zakup autobusu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych umożliwi dodatkowo podopiecznym ŚDS różnorodne wyjazdy podczas zajęć terapeutyczno-aktywizujących typu wycieczki krajoznawcze i kulturoznawcze, wyjazdy na basen, do kina, teatru, na różne zawody, turnieje i festiwale, do urzędów, sklepów itp.

mags