samorządowe

Wiadomości z Powiatu

Spotkanie z Miłośnikami Ziemi Gręboszowskiej. Plany na 100-lecie Niepodległości

powiększ tekst A A A

6 lutego 2018 roku Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski gościł przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gręboszowskiej. Podczas spotkania rozmawiano o planach i pomysłach na tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i świętowanie tego wielkiego wydarzenia na terenie gminy Gręboszów, a także na Powiślu.

W planach budowa pomnika poświęconego „bohaterskim mieszkańcom ziemi gręboszowskiej i okolic, którzy ofiarą życia oraz patriotyczną postawą przyczynili się do odrodzenia i odbudowy ojczyzny", będącego wyrazem narodowej pamięci i tradycji, konferencja „Galicyjskie drogi ku niepodległości" oraz apele i uroczystości pod pomnikami pamięci i na cmentarzach wojennych.

W spotkaniu udział wzięli: Bogdan Bigos prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gręboszowskiej, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego oraz członkowie i sympatycy stowarzyszenia: prof. dr hab. Stanisław Koziara językoznawca z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Józef Podsiadło oraz Jan Kosiniak wicedyrektor Delegatury NIK w Krakowie, a także Mariola Smolorz naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Edukacji i Zdrowia.

Ze starostą Tadeuszem Kwiatkowskim rozmawiano o planowanych inicjatywach na terenie gminy Gręboszów, w ramach świętowania wielkiej narodowej rocznicy, przypadającej w tym roku.

Gospodarz naszego powiatu zapewnił o wsparciu tych przedsięwzięć i pomocy przy ich realizacji. Jak zaznaczył podczas spotkania w powiecie dąbrowskim bardzo ważne miejsce zajmuje pielęgnowanie narodowej tradycji.

tl_files/content/aktualnosci/2018/02_Luty/08_Spotkanie_z_Milosnikami_Ziemi_Greboszowskiej/DSC_2069.JPG

Tematem rozmów była planowana okolicznościowa konferencja pt. „Galicyjskie drogi ku niepodległości", w ramach której zostanie poruszony temat Galicji u progu niepodległości i rola chłopów małopolskich w dążeniach niepodległościowych. Prelegenci będą również mówić o mieszkańcach Gręboszowa i okolic na frontach I wojny światowej oraz ich służbie II Rzeczypospolitej, a także wojskowych cmentarzach i miejscach pamięci na Powiślu Dąbrowskim.

Jak na patriotyczną rocznicę przystało w programie konferencji nie zabraknie uroczystości pod gręboszowskim Pomnikiem Grunwaldzkim i symbolicznego złożenia wieńców i wiązanek kwiatów, chwili zadumy nad mogiłami żołnierskimi i części artystycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej.

tl_files/content/aktualnosci/2018/02_Luty/08_Spotkanie_z_Milosnikami_Ziemi_Greboszowskiej/DSC_2074.JPG

W stulecie odzyskania niepodległości, w sposób szczególny oddadzą hołd wszystkim bohaterskim mieszkańcom gręboszowskiej ziemi, którzy ofiarą życia oraz patriotycznym czynem przyczynili się do powrotu Polski do rodziny wolnych narodów. Z inicjatywy stowarzyszenia, w samym centrum tej miejscowości, powstanie pomnik, będący hołdem dla bohaterskich mieszkańców. Będzie to symbol naszej narodowej pamięci, który przypomni historię naszej "Małej Ojczyzny" sprzed stu lat i postacie wielkich synów i córek ziemi gręboszowskiej.

Pragniemy tę rocznicę upamiętnić w postaci pomnika, który by w sposób trwały dowodził o naszej narodowej pamięci, by stał się wyrazem historycznej ciągłości i patriotycznych tradycji – podkreślają przedstawicie stowarzyszenia.

Wizualizacja pomnika, ktory powstanie w GręboszowieWizualizacja pomnika

mags