1. Dzisiaj rozpoczyna sie matura

Dzisiaj rozpoczyna sie matura

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się Matura 2018 i potrwa do 23 maja. We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych powiatu dąbrowskiego łącznie do egzaminów przystąpi 210 tegorocznych absolwentów. Tradycyjnie na pierwszy ogień pójdzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W poniedziałek maturzyści zdawać będą egzamin z matematyki, a we wtorek język angielski. W kolejnych dniach będą mierzyć się z przedmiotami dodatkowymi, m.in. z biologią, geografią, chemią, wiedzą o społeczeństwie, fizyką, informatyką. Równolegle w szkołach ponadgimnazjalnych trwał będzie także ustny egzamin maturalny. Zaliczenie wersji podstawowych egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego pozwala zdobyć wykształcenie średnie. Aby zdać maturę należy uzyskać co najmniej 30 % punktów na każdym z testów. Co istotne, niezaliczenie egzaminów z przedmiotów dodatkowych i na poziomie rozszerzonym nie wpłynie na uzyskanie świadectwa maturalnego. By uzyskać wykształcenie średnie należy również zdać egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego na poziomie podstawowym. W imieniu samorządu powiatowego życzenia dla tegorocznych maturzystów skierowali Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, Marek Kopia wicestarosta oraz Barbara Pobiegło przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego: Drodzy Maturzyści! Przystępujecie do jednego z najważniejszych egzaminów w swoim dorosłym życiu, który ułatwi realizację ambicji życiowych, planów edukacyjnych i zawodowych. Wynik matury będzie miał wpływ na Wasze dalsze losy, gdyż od niego zależy, czy podejmiecie wymarzone studia i znajdziecie dobrą pracę. Postarajcie się efektywnie wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole. Wierzymy, że uzyskane rezultaty staną się podstawą Waszych przyszłych sukcesów. Niech nikomu nie zabraknie determinacji w dążeniu do tego, aby żyć mądrze i odpowiedzialnie. Spełniajcie ambitne zamierzenia, rozwijajcie pasje i talenty, z optymizmem wkroczcie w dorosłe życie. Życzymy Wam powodzenia na maturze, „połamania piór”, wymarzonych tematów, wiary we własne siły, z wewnętrznym przekonaniem, że dacie radę! Trzymamy kciuki!