Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Ćwiczenia taktyczno-bojowe "Swarzów 2015"

Ćwiczenia taktyczno-bojowe "Swarzów 2015"

Ćwiczenia taktyczno-bojowe

W dniu 8 września br. na terenie Podziemnego Magazynu Gazu Ziemnego w Swarzowie odbyły się Wojewódzkie Ćwiczenia taktyczno - bojowe pod kryptonimem „Swarzów 2015".

Przed ćwiczeniami praktycznymi w terenie, odbyły się ćwiczenia aplikacyjne w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Praktycznie przećwiczono dwa scenariusze awarii, które mogą wystąpić na terenie PMGZ Swarzów. Awarie te zawarte są również w zewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym i dotyczą uszkodzenia głowicy z wypływem i pożarem gazu oraz wycieku metanolu z uszkodzonego zaworu cysterny. Zabezpieczenie medyczne ćwiczeń stanowił Zespół Ratownictwa Medycznego z Dąbrowy Tarnowskiej, który realizował również własne założenia polegające na udzielaniu pomocy medycznej pozorantom.

Ze względu na wymaganą dużą ilość wody niezbędną do ugaszenia pożaru gazu oraz schładzania uszkodzonej głowicy a także uzupełniania wody w samochodach ratowniczo-gaśniczych niezbędnym było skorzystanie z pomp dużej wydajności. W tym celu zbudowano stanowisko wodne na rzece Breń oddalonej o ok. 400 m od miejsca ćwiczeń.

Nad całością czuwał Sztab akcji powołany na miejscu ćwiczeń oraz mobilne stanowisko dowodzenia.
W ćwiczeniach udział brały siły i środki z terenu powiatu dąbrowskiego, Kompania Gaśnicza „SMOK II", Pluton logistyczny „Ośrodek", Pluton Bochnia, Pluton Kraków 3, Pluton pompowy Kraków 4, SGRChem – Tarnów, Zakładowa Drużyna Ratownictwa Górniczego w Sanoku, ZRM Dąbrowa Tarnowska, Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz specjalistyczny zastęp gaśniczy z Komendy Powiatowej w Dębicy.

Ponadto obserwatorami ćwiczeń byli: st. bryg. Adam Rzemiński Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, przedstawiciele PGNiG oddział w Sanoku oraz Zdzisław Kogut Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.

Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się ich podsumowanie.

źródło: KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej

W dniu 8 września br. na terenie Podziemnego Magazynu Gazu Ziemnego w Swarzowie odbyły się Wojewódzkie Ćwiczenia taktyczno - bojowe pod kryptonimem „Swarzów 2015". Przed ćwiczeniami praktycznymi w terenie, odbyły się ćwiczenia aplikacyjne w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Praktycznie przećwiczono dwa scenariusze awarii, które mogą wystąpić na terenie PMGZ Swarzów. Awarie te zawarte są również w zewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym i dotyczą uszkodzenia głowicy z wypływem i pożarem gazu oraz wycieku metanolu z uszkodzonego zaworu cysterny. Zabezpieczenie medyczne ćwiczeń stanowił Zespół Ratownictwa Medycznego z Dąbrowy Tarnowskiej, który realizował również własne założenia polegające na udzielaniu pomocy medycznej pozorantom. Ze względu na wymaganą dużą ilość wody niezbędną do ugaszenia pożaru gazu oraz schładzania uszkodzonej głowicy a także uzupełniania wody w samochodach ratowniczo-gaśniczych niezbędnym było skorzystanie z pomp dużej wydajności. W tym celu zbudowano stanowisko wodne na rzece Breń oddalonej o ok. 400 m od miejsca ćwiczeń. Nad całością czuwał Sztab akcji powołany na miejscu ćwiczeń oraz mobilne stanowisko dowodzenia.W ćwiczeniach udział brały siły i środki z terenu powiatu dąbrowskiego, Kompania Gaśnicza „SMOK II", Pluton logistyczny „Ośrodek", Pluton Bochnia, Pluton Kraków 3, Pluton pompowy Kraków 4, SGRChem – Tarnów, Zakładowa Drużyna Ratownictwa Górniczego w Sanoku, ZRM Dąbrowa Tarnowska, Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz specjalistyczny zastęp gaśniczy z Komendy Powiatowej w Dębicy. Ponadto obserwatorami ćwiczeń byli: st. bryg. Adam Rzemiński Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, przedstawiciele PGNiG oddział w Sanoku oraz Zdzisław Kogut Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się ich podsumowanie. źródło: KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej