Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939
Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowało publikację poświęconą historii 34 mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy w grudniu 1939 roku zostali rozstrzelani w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze.
Publikacja nosi tytuł „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939” i zawiera wspomnienia rodzin mieszkańców powiatu, którzy zostali przez Niemców aresztowani i wywiezieni w nieznanym kierunku. Nigdy już do domów nie wrócili. Rodziny też nigdy nie dowiedziały się, co tak naprawdę się z nimi stało.
Wśród zabranych przez niemieckich żołnierzy byli bracia Gilowie. Ich siostra – Felicja, która była świadkiem tamtych wydarzeń nigdy nie pogodziła się z losem braci i przez lata szukała wszelkich informacji. Nazwiska swoich braci znalazła w zbiorach Archiwum Państwowego w Krakowie oddział w Tarnowie. Jak się okazało, wraz z 42 innymi osobami, w tym 34 mieszkańcami powiatu dąbrowskiego, zostali rozstrzelani w lasku Buczyna w Zbylitowskiej Górze.
Te i inne bardzo ciekawe wspomnienia można przeczytać w przygotowanej publikacji, gdzie zamieszczono również relację z uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwiskami pomordowanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, która odbyła się w maju ubiegłego roku.
Część publikacji uzupełniają referaty wygłoszone przez lokalnych historyków dr Andrzeja Skowrona, dr Marka Jachyma i Włodzimierza Piaseckiego, podczas konferencji „Dzieje Powiatu Dąbrowskiego podczas okupacji”.
Promocja tego wydawnictwa odbędzie się w 74 rocznicę rozstrzelania mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, w dniu 11 grudnia 2013 roku w Zbylitowskiej Górze.

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5