Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne

Wielkanoc, najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, które kończy czas Wielkiego Postu. Okres ten rozpoczyna się Środą Popielcową. Kapłan w Kościele katolickim posypując głowę popiołem wypowiada słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Jest to moment pokuty i modlitwy, w którym wierni zachęcani są do odnowy życia wewnętrznego i podjęcia drogi nawrócenia. Wielki Post, który trwa przez 40 dni ma znaczenie symboliczne i odnosi się do 40 dni, które Jezus spędził na pustyni poszcząc. Ostatni tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna Niedziela Palmowa, która zapoczątkowuje Wielki Tydzień. Ustanowiona została na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to ludzie machali i rzucali gałązki palmowe pod nogi Jezusa Chrystusa. Podczas Niedzieli Palmowej ludzie przynoszą palmy do kościoła, które są święcone.

Wielki Tydzień jest to okres przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego upamiętniający ostatnie dni Chrystusa. Szczególny moment stanowi Święte Triduum Paschalne, które w tradycji kościoła odnosi się do trzech etapów misterium Odkupienia.

Wielki Czwartek stanowi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.

Wielki Piątek to czas powagi, smutku w którym nie odprawia się mszy świętej. W ten dzień w kościele ma miejsce tylko wieczorna Liturgia Męki Pańskiej.

Wielka Sobota stanowi dzień w którym Jezus spoczął w grobie. W ten dzień odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz święci się ogień, wodę i pokarmy.

Niedziela Zmartwychwstania, czyli Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim. Rozpoczyna się o świcie mszą rezurekcyjną, którą poprzedza procesja. Zmartwychwstały Chrystus, którego obwieszczają dzwony prawdziwie zmartwychwstał. W śpiewach wielkanocnych wyrażamy radość śpiewając Alleluja. Śniadanie Wielkanocne w gronie najbliższych wyraża radość związaną z pustym grobem. Śniadanie zaczyna się modlitwą, dzielimy się poświęconym jajkiem - symbolem życia, spożywamy pokarmy oraz składamy życzenia.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Wielkanocy. W różnych częściach Polski obchodzony jest tradycjami, które powoli odchodzą w zapomnienie. Dzień ten znany jest również jako Lany Poniedziałek. Jest to tradycja ludowa, podczas której ludzie polewają się symbolicznie wodą.

źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/wielkanoc/

Wielkanoc, najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, które kończy czas Wielkiego Postu. Okres ten rozpoczyna się Środą Popielcową. Kapłan w Kościele katolickim posypując głowę popiołem wypowiada słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Jest to moment pokuty i modlitwy, w którym wierni zachęcani są do odnowy życia wewnętrznego i podjęcia drogi nawrócenia. Wielki Post, który trwa przez 40 dni ma znaczenie symboliczne i odnosi się do 40 dni, które Jezus spędził na pustyni poszcząc. Ostatni tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna Niedziela Palmowa, która zapoczątkowuje Wielki Tydzień. Ustanowiona została na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to ludzie machali i rzucali gałązki palmowe pod nogi Jezusa Chrystusa. Podczas Niedzieli Palmowej ludzie przynoszą palmy do kościoła, które są święcone. Wielki Tydzień jest to okres przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego upamiętniający ostatnie dni Chrystusa. Szczególny moment stanowi Święte Triduum Paschalne, które w tradycji kościoła odnosi się do trzech etapów misterium Odkupienia. Wielki Czwartek stanowi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Wielki Piątek to czas powagi, smutku w którym nie odprawia się mszy świętej. W ten dzień w kościele ma miejsce tylko wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Wielka Sobota stanowi dzień w którym Jezus spoczął w grobie. W ten dzień odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz święci się ogień, wodę i pokarmy. Niedziela Zmartwychwstania, czyli Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim. Rozpoczyna się o świcie mszą rezurekcyjną, którą poprzedza procesja. Zmartwychwstały Chrystus, którego obwieszczają dzwony prawdziwie zmartwychwstał. W śpiewach wielkanocnych wyrażamy radość śpiewając Alleluja. Śniadanie Wielkanocne w gronie najbliższych wyraża radość związaną z pustym grobem. Śniadanie zaczyna się modlitwą, dzielimy się poświęconym jajkiem - symbolem życia, spożywamy pokarmy oraz składamy życzenia. Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Wielkanocy. W różnych częściach Polski obchodzony jest tradycjami, które powoli odchodzą w zapomnienie. Dzień ten znany jest również jako Lany Poniedziałek. Jest to tradycja ludowa, podczas której ludzie polewają się symbolicznie wodą. źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/wielkanoc/