Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski

14 kwietnia 2022 roku obchodzimy Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku. Jest to święto państwowe mające na celu upamiętnienie Chrztu Polski, który miał miejsce w 966 roku.

Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.

Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w 965 roku. Utwierdzało ono jednocześnie zawarty sojusz Polski i Czech w toczonej przez Mieszka I wojnie z Wieletami.

Źródła: https://wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/14-kwietnia--swieto-chrztu-polski.html
https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/1055-rocznica-chrztu-polski.html
14 kwietnia 2022 roku obchodzimy Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku. Jest to święto państwowe mające na celu upamiętnienie Chrztu Polski, który miał miejsce w 966 roku. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w 965 roku. Utwierdzało ono jednocześnie zawarty sojusz Polski i Czech w toczonej przez Mieszka I wojnie z Wieletami. Źródła: https://wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/14-kwietnia--swieto-chrztu-polski.html https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/1055-rocznica-chrztu-polski.html