Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Święto w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

Święto w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

Święto w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

W piątek w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach obchodów święta uczelni.

W auli ANS zgromadziły się władze uczelni wraz z pracownikami, studentami i zaproszonymi gośćmi, a wśród nich między innymi: Senator RP prof. Kazimierz Wiatr, Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Wicewojewoda Ryszard Pagacz, który odczytał list Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i Przewodniczący rady Uczelni ANS Dyrektor Generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki.

Podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji i życzeń skierowanych do rektora Akademii Nauk Stosowanych dr hab. Małgorzaty Kołpy. Podniosłym momentem było poświęcenie nowego sztandaru, którego dokonał Biskup Pomocniczy diecezji Tarnowskiej Artur Ważny w asyście Duszpasterza Akademickiego ks. Adama Kusia.

Przywołano również historię tarnowskiej akademii i postacie, które miały swój wkład w jej rozwój. Ta najstarsza i jedyna uczelnia publiczna powstała w 1998 roku (jako pierwsza w kraju uczelnia zawodowa nowego typu kształcąca na poziomie licencjackim i inżynierskim). Przez blisko 24 lata funkcjonowała pod nazwą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowej w Tarnowie. 1 marca bieżącego roku zmieniono nazwę na Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie.

– Każdego roku w maju, częściej niż zwykle myślę o historii naszej Alma Mater. O pomyśle jej utworzenia, o pracy włożonej w to, aby idea stworzenia pierwszej
w kraju wyższej szkoły zawodowej mogła się urzeczywistnić, ale przede wszystkim myślę o ludziach, którzy wykonali wtedy ten odważny krok i zmienili historię naszego miasta
– mówiła Rektor ANS dr hab. Małgorzata Kołpa

Odbył się również wykład prof. dr. hab. Czesława Nowaka zatytułowany „A co jeśli Jan Zamoyski miał rację”. Urodziny ANS uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz artyści Chóru SOLski.

Akademia Nauk Stosowanych odgrywa także niezwykle ważną rolę dla Powiśla Dąbrowskiego. Od lat kształci umysły młodych mieszkańców naszego powiatu, przygotowuje do zawodu, rozwija talenty i pozwala realizować ich plany zawodowe, a także aktywnie działa na rzecz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Uczelnia współpracuje również z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.  Porozumienie, mające na celu wspieranie się w działaniach edukacyjnych, zostało podpisane 12 października 2021 roku. W ramach tej współpracy uczniowie dąbrowskiego liceum mogą uczestniczyć w konferencjach naukowych oraz innych wydarzeniach organizowanych przez uczelnię dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież może się również zaangażować w prace Studenckiego Koła Naukowego MEDYK oraz Studenckiego Koła Naukowego Fizjoterapii FIZJOSFERA.

Głównym założeniem podpisanego porozumienia jest zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju indywidualnych uzdolnień uczniów I LO wybierających klasy o rozszerzonych treściach nauczania z biologii i chemii oraz biologii i języka polskiego. Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wykładowcę uczelni to nie tylko szansa na zdobycie szerokiej wiedzy, ale także lepsze przygotowanie do studiów wyższych. Z kolei studenci i pracownicy PWSZ w Tarnowie zyskują m.in. możliwość prowadzenia badań naukowych w bazie dydaktycznej I LO w Dąbrowie Tarnowskiej i udziału
w spotkaniach okolicznościowych związanych z promocją szkoły.

W piątek w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach obchodów święta uczelni. W auli ANS zgromadziły się władze uczelni wraz z pracownikami, studentami i zaproszonymi gośćmi, a wśród nich między innymi: Senator RP prof. Kazimierz Wiatr, Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Wicewojewoda Ryszard Pagacz, który odczytał list Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i Przewodniczący rady Uczelni ANS Dyrektor Generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki. Podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji i życzeń skierowanych do rektora Akademii Nauk Stosowanych dr hab. Małgorzaty Kołpy. Podniosłym momentem było poświęcenie nowego sztandaru, którego dokonał Biskup Pomocniczy diecezji Tarnowskiej Artur Ważny w asyście Duszpasterza Akademickiego ks. Adama Kusia. fot. ANS w Tarnowie Przywołano również historię tarnowskiej akademii i postacie, które miały swój wkład w jej rozwój. Ta najstarsza i jedyna uczelnia publiczna powstała w 1998 roku (jako pierwsza w kraju uczelnia zawodowa nowego typu kształcąca na poziomie licencjackim i inżynierskim). Przez blisko 24 lata funkcjonowała pod nazwą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowej w Tarnowie. 1 marca bieżącego roku zmieniono nazwę na Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie. – Każdego roku w maju, częściej niż zwykle myślę o historii naszej Alma Mater. O pomyśle jej utworzenia, o pracy włożonej w to, aby idea stworzenia pierwszej w kraju wyższej szkoły zawodowej mogła się urzeczywistnić, ale przede wszystkim myślę o ludziach, którzy wykonali wtedy ten odważny krok i zmienili historię naszego miasta – mówiła Rektor ANS dr hab. Małgorzata Kołpa Odbył się również wykład prof. dr. hab. Czesława Nowaka zatytułowany „A co jeśli Jan Zamoyski miał rację”. Urodziny ANS uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz artyści Chóru SOLski. Akademia Nauk Stosowanych odgrywa także niezwykle ważną rolę dla Powiśla Dąbrowskiego. Od lat kształci umysły młodych mieszkańców naszego powiatu, przygotowuje do zawodu, rozwija talenty i pozwala realizować ich plany zawodowe, a także aktywnie działa na rzecz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Uczelnia współpracuje również z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.  Porozumienie, mające na celu wspieranie się w działaniach edukacyjnych, zostało podpisane 12 października 2021 roku. W ramach tej współpracy uczniowie dąbrowskiego liceum mogą uczestniczyć w konferencjach naukowych oraz innych wydarzeniach organizowanych przez uczelnię dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież może się również zaangażować w prace Studenckiego Koła Naukowego MEDYK oraz Studenckiego Koła Naukowego Fizjoterapii FIZJOSFERA. Głównym założeniem podpisanego porozumienia jest zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju indywidualnych uzdolnień uczniów I LO wybierających klasy o rozszerzonych treściach nauczania z biologii i chemii oraz biologii i języka polskiego. Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wykładowcę uczelni to nie tylko szansa na zdobycie szerokiej wiedzy, ale także lepsze przygotowanie do studiów wyższych. Z kolei studenci i pracownicy PWSZ w Tarnowie zyskują m.in. możliwość prowadzenia badań naukowych w bazie dydaktycznej I LO w Dąbrowie Tarnowskiej i udziału w spotkaniach okolicznościowych związanych z promocją szkoły.