Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Święto Wojska Polskiego i 90 rocznica Bitwy Warszawskiej

Święto Wojska Polskiego i 90 rocznica Bitwy Warszawskiej

Święto Wojska Polskiego i 90 rocznica Bitwy Warszawskiej

W dniu 15 sierpnia 2010r., w Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, ustanowione w roku 1923 na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, określanej mianem „Cudu nad Wisłą", stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
W całym kraju, w 90 rocznicę słynnej kontrofensywy wojsk polskich, pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego przeciwko „nawale bolszewickiej", odbywają się uroczyste msze polowe w intencji poległych w obronie Ojczyzny a także składane są kwiaty pod pomnikami poległych żołnierzy.
Bitwa Warszawska zaliczana jest do 18 spektakularnych i przełomowych bitew w historii świata.
W tym ustawowo wolnym dniu od pracy, Kościół Katolicki obchodzi Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane Świętem Matki Bożej Zielnej.

Święto Wojska Polskiego było obchodzone w Polsce 15 sierpnia, do 1947 roku. W czasach PRL-u datą Święta Żołnierza była rocznica bitwy pod Lenino, rozegrana 12 X 1943 roku. Decyzją Sejmu RP, w roku 1992 przywrócono pierwotną datę Dnia Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

W czasie Bitwy Warszawskiej dowództwo nad wojskami polskimi objęli doświadczeni oficerowie. Oprócz głównodowodzącego Marszałka Józefa Piłsudskiego na szczególną pamięć zasługuje gen. Tadeusz Rozwadowski uważany przez część historyków za głównego architekta zwycięstwa nad bolszewikami .
Należy również podkreślić, że straty w ludziach po stronie sowieckiej były nieporównywalnie większe od poniesionych wśród wojsk polskich. Przyjmuje się, że zginęło ok.25 tyś. bolszewików lub było ciężko rannych, 60 tyś. trafiło do polskiej niewoli, zaś 45 tyś. zostało internowanych przez Niemców.

Podpisane zawieszenie broni w Rydze, w dniu 15 X 1920 roku, uregulowało stosunki polsko-sowieckie na zaledwie 19 lat - do 17 września 1939 roku.

Legendarne zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, zadecydowało o zatrzymaniu na ponad dwie dekady, komunistycznej propagandy i sowieckiej inwazji na zachód Europy.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego w tym roku, odbyły się zwyczajowo na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zawierały w swoim programie: apel poległych, przyznanie przez Ministra Obrony Narodowej awansów na stopnie generalskie oraz defiladę wojska polskiego, która w tym roku ograniczyła się do przemarszu pododdziałów reprezentacyjnych.
W tegorocznym apelu poległych, wyczytano tragicznie zmarłego w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, Zwierzchnika Sił Zbrojnych – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W dniu 15 sierpnia 2010r., w Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, ustanowione w roku 1923 na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, określanej mianem „Cudu nad Wisłą", stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.W całym kraju, w 90 rocznicę słynnej kontrofensywy wojsk polskich, pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego przeciwko „nawale bolszewickiej", odbywają się uroczyste msze polowe w intencji poległych w obronie Ojczyzny a także składane są kwiaty pod pomnikami poległych żołnierzy.Bitwa Warszawska zaliczana jest do 18 spektakularnych i przełomowych bitew w historii świata.W tym ustawowo wolnym dniu od pracy, Kościół Katolicki obchodzi Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane Świętem Matki Bożej Zielnej. Święto Wojska Polskiego było obchodzone w Polsce 15 sierpnia, do 1947 roku. W czasach PRL-u datą Święta Żołnierza była rocznica bitwy pod Lenino, rozegrana 12 X 1943 roku. Decyzją Sejmu RP, w roku 1992 przywrócono pierwotną datę Dnia Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia. W czasie Bitwy Warszawskiej dowództwo nad wojskami polskimi objęli doświadczeni oficerowie. Oprócz głównodowodzącego Marszałka Józefa Piłsudskiego na szczególną pamięć zasługuje gen. Tadeusz Rozwadowski uważany przez część historyków za głównego architekta zwycięstwa nad bolszewikami .Należy również podkreślić, że straty w ludziach po stronie sowieckiej były nieporównywalnie większe od poniesionych wśród wojsk polskich. Przyjmuje się, że zginęło ok.25 tyś. bolszewików lub było ciężko rannych, 60 tyś. trafiło do polskiej niewoli, zaś 45 tyś. zostało internowanych przez Niemców. Podpisane zawieszenie broni w Rydze, w dniu 15 X 1920 roku, uregulowało stosunki polsko-sowieckie na zaledwie 19 lat - do 17 września 1939 roku. Legendarne zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, zadecydowało o zatrzymaniu na ponad dwie dekady, komunistycznej propagandy i sowieckiej inwazji na zachód Europy. Centralne obchody Święta Wojska Polskiego w tym roku, odbyły się zwyczajowo na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zawierały w swoim programie: apel poległych, przyznanie przez Ministra Obrony Narodowej awansów na stopnie generalskie oraz defiladę wojska polskiego, która w tym roku ograniczyła się do przemarszu pododdziałów reprezentacyjnych.W tegorocznym apelu poległych, wyczytano tragicznie zmarłego w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, Zwierzchnika Sił Zbrojnych – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.