Święto Wojska Polskiego
Dziś - 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej świętujemy Dzień Wojska Polskiego, nawiązując do tradycji międzywojennej.
Święto Żołnierza ustanowiono w 1923 r. rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego, w którym stwierdza się: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięc poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.
Chociaż po 1945 r. zaniechano obchodów tego dnia i ustanowiono Święto Wojska Polskiego 12 października na pamiątkę bitwy pod Lenino z 1943 r., to jednak nigdy formalnie nie anulowano sierpniowego Święta Żołnierza. Jego przywrócenie usankcjonowała ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 r. Nieco ponad 2 dwa tygodnie później 15 sierpnia 1992 r. po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej odbyły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych.
Od tego czasu takie uroczystości organizowane są co roku, a ważną ich częścią jest Honorowa Zmiana Warty. Jednocześnie we wszystkich kościołach polowych w Polsce odprawiane są uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Na licznych cmentarzach kraju mają miejsce apele poległych.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5