Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Dziś - 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej świętujemy Dzień Wojska Polskiego, nawiązując do tradycji międzywojennej.

Święto Żołnierza ustanowiono w 1923 r. rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego, w którym stwierdza się: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięc poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.

Chociaż po 1945 r. zaniechano obchodów tego dnia i ustanowiono Święto Wojska Polskiego 12 października na pamiątkę bitwy pod Lenino z 1943 r., to jednak nigdy formalnie nie anulowano sierpniowego Święta Żołnierza. Jego przywrócenie usankcjonowała ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 r. Nieco ponad 2 dwa tygodnie później 15 sierpnia 1992 r. po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej odbyły się  centralne obchody Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych.

Od tego czasu takie uroczystości organizowane są co roku, a ważną ich częścią jest Honorowa Zmiana Warty. Jednocześnie we wszystkich kościołach polowych w Polsce odprawiane są uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Na licznych cmentarzach kraju mają miejsce apele poległych.

Dziś - 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej świętujemy Dzień Wojska Polskiego, nawiązując do tradycji międzywojennej. Święto Żołnierza ustanowiono w 1923 r. rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego, w którym stwierdza się: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięc poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski. Chociaż po 1945 r. zaniechano obchodów tego dnia i ustanowiono Święto Wojska Polskiego 12 października na pamiątkę bitwy pod Lenino z 1943 r., to jednak nigdy formalnie nie anulowano sierpniowego Święta Żołnierza. Jego przywrócenie usankcjonowała ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 r. Nieco ponad 2 dwa tygodnie później 15 sierpnia 1992 r. po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej odbyły się  centralne obchody Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych. Od tego czasu takie uroczystości organizowane są co roku, a ważną ich częścią jest Honorowa Zmiana Warty. Jednocześnie we wszystkich kościołach polowych w Polsce odprawiane są uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Na licznych cmentarzach kraju mają miejsce apele poległych.