Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Święto Ziemniaka odbyło się już po raz 9 w Smęgorzowie

Święto Ziemniaka odbyło się już po raz 9 w Smęgorzowie

Święto Ziemniaka odbyło się już po raz 9 w Smęgorzowie

18 września 2022 roku w Smęgorzowie odbyło się IX Święto Ziemniaka. To regionalne święto, które na stałe zagościło w kalendarzu wydarzeń Powiśla Dąbrowskiego. Z uwagi na deszczową pogodę festyn został przeniesiony do sali gimnastycznej tutejszej szkoły podstawowej.

Podczas imprezy wielką popularnością cieszyła się degustacja potraw z ziemniaka. Można było zasmakować również słynnej fasolki, zupy gulaszowej, pierogów, wędlin, sałatek, ciast i innych deserów przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Ujścia Jezuickiego, Gruszowa Wielkiego, Podborza, Dąbrówek Breńskich i Sołectwo Sutków.

Nie zabrakło zupy „Rzodkie ziemnioki”, wpisanej na listę produktów tradycyjnych, a także prezentacji rękodzieła. Panie ze smęgorzowskiego stowarzyszenia przygotowały stoisko „Smakujemy dary lasu”, w ramach promocji Lasów Państwowych oraz żywności pochodzenia leśnego. Skosztować można było pysznej zupy grzybowej, sosu z grzybowego, marynowanych borowików i miodów leśnych. To wydarzenie promujące kuchnię regionu dąbrowskiego otwarło sezon zbiorów grzybów leśnych.

Podczas imprezy, przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej pokazywali najmłodszym, jak poprawnie rozpoznawać grzyby jadalne i trujące, co wpłynie na ich świadomość dotyczącą bezpiecznego korzystania z darów lasu. Bogactwo darów lasu promowało również Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska.

Podczas uroczystości Paweł Kędzior otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.

W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy regionu.

18 września 2022 roku w Smęgorzowie odbyło się IX Święto Ziemniaka. To regionalne święto, które na stałe zagościło w kalendarzu wydarzeń Powiśla Dąbrowskiego. Z uwagi na deszczową pogodę festyn został przeniesiony do sali gimnastycznej tutejszej szkoły podstawowej. Podczas imprezy wielką popularnością cieszyła się degustacja potraw z ziemniaka. Można było zasmakować również słynnej fasolki, zupy gulaszowej, pierogów, wędlin, sałatek, ciast i innych deserów przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Ujścia Jezuickiego, Gruszowa Wielkiego, Podborza, Dąbrówek Breńskich i Sołectwo Sutków. Nie zabrakło zupy „Rzodkie ziemnioki”, wpisanej na listę produktów tradycyjnych, a także prezentacji rękodzieła. Panie ze smęgorzowskiego stowarzyszenia przygotowały stoisko „Smakujemy dary lasu”, w ramach promocji Lasów Państwowych oraz żywności pochodzenia leśnego. Skosztować można było pysznej zupy grzybowej, sosu z grzybowego, marynowanych borowików i miodów leśnych. To wydarzenie promujące kuchnię regionu dąbrowskiego otwarło sezon zbiorów grzybów leśnych. Podczas imprezy, przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej pokazywali najmłodszym, jak poprawnie rozpoznawać grzyby jadalne i trujące, co wpłynie na ich świadomość dotyczącą bezpiecznego korzystania z darów lasu. Bogactwo darów lasu promowało również Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Podczas uroczystości Paweł Kędzior otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy regionu.