1. Świętowanie Strażaków Powiśla Dąbrowskiego

Świętowanie Strażaków Powiśla Dąbrowskiego

7 maja 2022 roku w Szczucinie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone z 30-leciem powołania Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie, którą odprawili Kapelan Wojewódzki Strażaków ksiądz bryg. Władysław Kulig, Kapelan Powiatowy Strażaków, a zarazem gospodarz parafii ksiądz Zygmunt Warzecha oraz ksiądz Kamil Wróbel reprezentujący Diecezjalnego Kapelana Strażaków. Po Mszy Świętej do księdza Zygmunta Warzechy, z okazji jubileuszu 40-lecia kapłaństwa, skierowano życzenia oraz podziękowania za jego posługą duszpasterską. Wyrażono też wdzięczność za to, że od kilkunastu lat otacza strażaków modlitwą i opieką, wspólnie z nimi celebruje święta, jubileusze jednostek OSP, pielęgnuje piękne strażackie tradycje i kult Świętego Floriana. Następnie zaproszeni goście, wspólnie ze strażakami, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą przy OSP Szczucin pod batutą Jarosława Dzięgla oraz Kompanię Honorową Strażaków Powiatu Dąbrowskiego i poczty sztandarowe, przemaszerowali ulicami Szczucina na plac targowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W powiatowych obchodach wzięli udział m.in.: Posłowie na Sejm RP - Anna Pieczarka, Wiesław Krajewski i Piotr Sak, Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mariusz Łaciak, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek wraz z Wicestarostą Krzysztofem Brykiem, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz wraz z radnymi, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej st. kpt. Marek Bator wraz z Zastępcą st. kpt. Krzysztofem Romańskim, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Dąbrowie Tarnowskiej dh Krzysztof Gil, Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej nadkom. Jarosław Kmieć, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Kobos, przedstawiciel Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska Kazimierz Żuchowicz oraz władze samorządowe z terenu powiatu, liczne poczty sztandarowe OSP i mieszkańcy Powiśla. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Mariuszowi Łaciakowi przez dowódcę uroczystości kpt. Sławomira Bratkę. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów odegrano hymn państwowy i dokonano podniesienia flagi na maszt. Zgromadzonych powitał Zastępca Burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy PSP st. kpt. Marek Bator, który podsumował działalność komendy oraz podziękował wszystkim zaproszonym gościom i instytucjom wspierającym straż pożarną. Do druhów, strażaków i wszystkich zebranych zwrócił się także Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego dh Krzysztof Gil. Wręczone zostały również odznaczenia i akty nadania wyższych stopni służbowych dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas uroczystości Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wraz z Komendantem Powiatowym PSP przekazali sprzęt dla druhów jednostek OSP z terenu powiatu dąbrowskiego. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Bolesławia otrzymała Samochód Star-Man 2/16, natomiast Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie przekazano agregat prądotwórczy oraz ponton Marine. Ostatnim elementem uroczystości były okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości, którzy złożyli również gratulacje i podziękowania wszystkim wyróżnionym i awansowanym. Życzyli także całej braci strażackiej Powiśla Dąbrowskiego wszelkiej pomyślności, sukcesów w dalszej służbie oraz bezpiecznych powrotów z akcji ratowniczych. Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane przez Miasto i Gminę Szczucin, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szczucinie i Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Zachęcamy do obejrzenia relacji Telewizji Tarnowska.tv: