Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Świętujemy Boże Narodzenie

Świętujemy Boże Narodzenie

Świętujemy Boże Narodzenie

Jest to święto w tradycji chrześcijańskiej, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. To stała uroczystość liturgiczna, która każdego roku przypada na 25 grudnia. Poprzedza ją adwent.

Historia Bożego Narodzenia sięga IV wieku. Prawdopodobnie świętowano je po raz pierwszy w Betlejem. Poświęcono wówczas Bazylikę Narodzenia Jezusa, którą wzniesiono dla uczczenia miejsca narodzenia Syna Bożego. Zapoczątkowano wtedy zwyczaj procesji z Jerozolimy do Betlejem, która kończyła się odprawianą w nocy mszą świętą zwaną „pasterką” w Grocie Narodzenia. Następnie w bazylice odbywały się całonocne czuwania.

26 grudnia obchodzimy w Polsce drugi dzień świąt na pamiątkę świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

Jest to święto w tradycji chrześcijańskiej, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. To stała uroczystość liturgiczna, która każdego roku przypada na 25 grudnia. Poprzedza ją adwent. Historia Bożego Narodzenia sięga IV wieku. Prawdopodobnie świętowano je po raz pierwszy w Betlejem. Poświęcono wówczas Bazylikę Narodzenia Jezusa, którą wzniesiono dla uczczenia miejsca narodzenia Syna Bożego. Zapoczątkowano wtedy zwyczaj procesji z Jerozolimy do Betlejem, która kończyła się odprawianą w nocy mszą świętą zwaną „pasterką” w Grocie Narodzenia. Następnie w bazylice odbywały się całonocne czuwania. 26 grudnia obchodzimy w Polsce drugi dzień świąt na pamiątkę świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.