Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca

Świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca

Świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego i Samorządowca

Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony 29 czerwca 2000 roku w uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. To uhonorowanie pracy wszystkich samorządowców i pracowników samorządowych gmin, powiatów i województw. Patronką polskich samorządowców jest Święta Kinga.

Święto swoim początkiem sięga 27 maja 1990 roku, kiedy to odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory samorządowe. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego.

1 stycznia 1999 roku w Polsce został wprowadzony trójstopniowy podział administracyjny (terytorialny), który dzieli terytorium państwa na województwa, powiaty i gminy. Według Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 1 stycznia 2022 roku w Polsce mamy: 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu i 2477 gmin (w tym 302 gminy miejskie, 662 gminy miejsko-wiejskie i 1513 gmin wiejskich).

Nasz powiat jest jednym z 22 powiatów należących do województwa małopolskiego. Położony jest w północno-wschodniej części województwa. Powiat dąbrowski zajmuje powierzchnię 530 km2. Zamieszkuje go 59 tys. osób. Swoim zasięgiem obejmuje 7 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin oraz dwa miasta – Dąbrowa Tarnowska i Szczucin. Stolicą powiatu jest Dąbrowa Tarnowska.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i Samorządowca władze Samorządu Powiatu Dąbrowskiego składają życzenia i kierują słowa uznania dla wszystkich samorządowców gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

 

Szanowni Samorządowcy!

Dziękujemy Wam za zaangażowanie i wspólną pracę
na rzecz rozwoju naszej Małej Ojczyzny.

Życzymy, aby w dalszej pracy nie zabrakło Wam zapału
i kreatywnych pomysłów, a podejmowane działania zawsze
były zauważane i docenione przez mieszkańców.

Niech kolejne lata pracy będą pełne
motywacji oraz obfitują w liczne sukcesy,
a przede wszystkim niosą dużo satysfakcji z wykonywanej pracy.

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Bryk
Wicestarosta Dąbrowski

Marta Chrabąszcz
Przewodnicząca Rady
Powiatu Dąbrowskiego
Lesław Wieczorek
Starosta Dąbrowski

 

Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony 29 czerwca 2000 roku w uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. To uhonorowanie pracy wszystkich samorządowców i pracowników samorządowych gmin, powiatów i województw. Patronką polskich samorządowców jest Święta Kinga. Święto swoim początkiem sięga 27 maja 1990 roku, kiedy to odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory samorządowe. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. 1 stycznia 1999 roku w Polsce został wprowadzony trójstopniowy podział administracyjny (terytorialny), który dzieli terytorium państwa na województwa, powiaty i gminy. Według Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 1 stycznia 2022 roku w Polsce mamy: 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu i 2477 gmin (w tym 302 gminy miejskie, 662 gminy miejsko-wiejskie i 1513 gmin wiejskich). Nasz powiat jest jednym z 22 powiatów należących do województwa małopolskiego. Położony jest w północno-wschodniej części województwa. Powiat dąbrowski zajmuje powierzchnię 530 km2. Zamieszkuje go 59 tys. osób. Swoim zasięgiem obejmuje 7 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin oraz dwa miasta – Dąbrowa Tarnowska i Szczucin. Stolicą powiatu jest Dąbrowa Tarnowska. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i Samorządowca władze Samorządu Powiatu Dąbrowskiego składają życzenia i kierują słowa uznania dla wszystkich samorządowców gminnych, powiatowych i wojewódzkich.   Szanowni Samorządowcy! Dziękujemy Wam za zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz rozwoju naszej Małej Ojczyzny. Życzymy, aby w dalszej pracy nie zabrakło Wam zapału i kreatywnych pomysłów, a podejmowane działania zawsze były zauważane i docenione przez mieszkańców. Niech kolejne lata pracy będą pełnemotywacji oraz obfitują w liczne sukcesy, a przede wszystkim niosą dużo satysfakcji z wykonywanej pracy. Z wyrazami szacunku Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski Marta ChrabąszczPrzewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Lesław WieczorekStarosta Dąbrowski