Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, ustanowiony w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia. W związku z tym dniem rozpoczęto całoroczną globalną kampanię pod nazwą „Deklaruję-nie palę !”, która ma na celu wspieranie milionów ludzi na całym świecie w podjęciu przez nich próby rzucenia palenia.

Według statystyk na całym świecie około 780 milionów ludzi wyraża chęć rzucenia palenia.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na skutek chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego roku umiera około 6 milionów osób. Warto pamiętać także, że skutki palenia tytoniu nie obejmują tylko osób palących. Palenie bierne jakim jest wdychanie przez osoby z otoczenia osób palących szkodliwych substancji pochodzących z dymu wiąże się także z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi i naraża takie osoby na wystąpienie takich samych chorób jakie dotykają palaczy.

Według naukowców w czasach COVID-19 palenie tytoniu oraz papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów ma wpływ na cięższy stopień przechodzenia infekcji koronawirusa. Także niektóre badania obrazują wyższe ryzyko infekcji SARS-Cov-2 u osób palących.

Korzyści zdrowotne płynące z rzucenia palenia to :

  • spadek tętna po 20 minutach,
  • powrót poziomu tlenku węgla we krwi do normy po 12 godzinach,
  • poprawa krążenia i czynności płuc po 2-12 tygodniach,
  • ustąpienie kaszlu i duszności po 1-9 miesiącach,
  • spadek ryzyka udaru do poziomu porównywalnego do osób niepalących po 5-15 latach,
  • spadek śmiertelności z powodu raka płuc o około połowę mniejszą niż wśród palaczy w ciągu 10 lat,
  • ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u osób niepalących po 15 latach.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie, dlatego Światowy Dzień bez Papierosa ma na celu uświadomienie nam wszystkim jak wiele korzyści niesie ze sobą zdrowy tryb życia, który jest wolny od dymu tytoniowego.

Źródło:
Dziś obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, ustanowiony w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia. W związku z tym dniem rozpoczęto całoroczną globalną kampanię pod nazwą „Deklaruję-nie palę !”, która ma na celu wspieranie milionów ludzi na całym świecie w podjęciu przez nich próby rzucenia palenia. Według statystyk na całym świecie około 780 milionów ludzi wyraża chęć rzucenia palenia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na skutek chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego roku umiera około 6 milionów osób. Warto pamiętać także, że skutki palenia tytoniu nie obejmują tylko osób palących. Palenie bierne jakim jest wdychanie przez osoby z otoczenia osób palących szkodliwych substancji pochodzących z dymu wiąże się także z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi i naraża takie osoby na wystąpienie takich samych chorób jakie dotykają palaczy. Według naukowców w czasach COVID-19 palenie tytoniu oraz papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów ma wpływ na cięższy stopień przechodzenia infekcji koronawirusa. Także niektóre badania obrazują wyższe ryzyko infekcji SARS-Cov-2 u osób palących. Korzyści zdrowotne płynące z rzucenia palenia to : spadek tętna po 20 minutach, powrót poziomu tlenku węgla we krwi do normy po 12 godzinach, poprawa krążenia i czynności płuc po 2-12 tygodniach, ustąpienie kaszlu i duszności po 1-9 miesiącach, spadek ryzyka udaru do poziomu porównywalnego do osób niepalących po 5-15 latach, spadek śmiertelności z powodu raka płuc o około połowę mniejszą niż wśród palaczy w ciągu 10 lat, ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u osób niepalących po 15 latach. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie, dlatego Światowy Dzień bez Papierosa ma na celu uświadomienie nam wszystkim jak wiele korzyści niesie ze sobą zdrowy tryb życia, który jest wolny od dymu tytoniowego. Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-ostrzeszow/31-maja-2021-swiatowy-dzien-bez-tytoniu-deklaruje--nie-pale https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021 https://www.gov.pl/web/psse-wysokie-mazowieckie/informacja-medialna---swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021