Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W niedzielę 20 listopada 2022 roku przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Dzień ten jest okazją do refleksji dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Ogólnopolskie obchody tego święta jak co roku odbyły się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, gdzie znajduje się jedyny w kraju Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście". Z ramienia samorządu Powiatu Dąbrowskiego w uroczystości uczestniczył Starosta Dąbrowski, a zarazem przewodniczący Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej Lesław Wieczorek.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się muzyczną interpretacją bram w pomniku „Przejście” i wypominkami w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Po części artystycznej odbyła się Msza Święta w intencji ofiar wypadków drogowych, ich bliskich i wszystkich użytkowników ruchu. Na zakończenie obchodów pod Pomnikiem Ofiar Wypadków Drogowych zaświecono symboliczne światło, złożono kwiaty, a następnie posadzono Drzewo Pamięci.

Wydarzenie zostało poprzedzone dwudniowymi warsztatami dla osób, który przeżyły wypadki drogowe, a także bliskich osób, które straciły życie w podobnych wypadkach. Czas ten był m.in. okazją do pokazania, jak żyć dalej po doświadczeniu ogromnej tragedii.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zaprosiła państwa członkowskie i międzynarodową społeczność do obchodzenia tego dnia, w trzecią niedzielę listopada.
Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W niedzielę 20 listopada 2022 roku przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Dzień ten jest okazją do refleksji dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ogólnopolskie obchody tego święta jak co roku odbyły się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, gdzie znajduje się jedyny w kraju Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście". Z ramienia samorządu Powiatu Dąbrowskiego w uroczystości uczestniczył Starosta Dąbrowski, a zarazem przewodniczący Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej Lesław Wieczorek. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się muzyczną interpretacją bram w pomniku „Przejście” i wypominkami w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Po części artystycznej odbyła się Msza Święta w intencji ofiar wypadków drogowych, ich bliskich i wszystkich użytkowników ruchu. Na zakończenie obchodów pod Pomnikiem Ofiar Wypadków Drogowych zaświecono symboliczne światło, złożono kwiaty, a następnie posadzono Drzewo Pamięci.Wydarzenie zostało poprzedzone dwudniowymi warsztatami dla osób, który przeżyły wypadki drogowe, a także bliskich osób, które straciły życie w podobnych wypadkach. Czas ten był m.in. okazją do pokazania, jak żyć dalej po doświadczeniu ogromnej tragedii.Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zaprosiła państwa członkowskie i międzynarodową społeczność do obchodzenia tego dnia, w trzecią niedzielę listopada. Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.