Światowy Dzień Rzucania Palenia
Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Święto to obchodzone jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł akcji narodził się w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywa ta, która zachęca palaczy do całkowitego zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, w tym w Polsce.Celem akcji jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: zdrowotne, społeczne i ekonomiczne.
Rocznie ponad 8 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Ponad 7 milionów tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego palenia tytoniu, a około 1,2 miliona jest skutkiem narażenia osób niepalących na bierne palenie.
- Obecnie około 8-9 milionów Polaków pali aktywnie papierosy. Według raportu Polskiej Akademii Nauk w 2022 r. odsetek palących dorosłych w Polsce osiągnął aż 29%. - to wynik znacząco wyższy od średniej unijnej.
- Sytuacja w grupie młodzieży jest jeszcze bardziej alarmująca. Codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku daje to liczbę 180 000 młodocianych do 18. roku życia, którzy wpadli w „szpony” nałogu. Szacuje się, że nieletni w Polsce wypalają rocznie około 4 mld sztuk papierosów[2]. Wiek inicjacji istotnie się obniża. Wzrasta odsetek nastolatków, które sięgają po papierosy lub e-papierosy.
- W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób ! Palenie lub bierny kontakt z dymem jest bezpośrednio związany z występowaniem 80% przypadków nowotworów płuca. Palacze również dużo częściej narażeni są na schorzenia układu oddechowego. Papierosy silnie podrażniają nabłonek wyściełający drogi oddechowe, aż 90% przypadków POChP wywołanych jest właśnie przez palenie.
- U palaczy ryzyko zgonu wywołane rakiem płuca jest 30-krotnie większe niż u osób niepalących. KRN oszacował, że w roku 2020 było w Polsce 22 539 zachorowań na raka płuca (13 553 u mężczyzn i 8 986 u kobiet). Warto zauważyć, że palacze są narażeni nie tylko na szereg nowotworów układu oddechowego.
- Palenie tytoniu uzależnia psychicznie i fizycznie. Poza nikotyną, która jest w papierosach substancją silnie uzależniającą najbardziej szkodliwy jest dym tytoniowy, który zawiera ponad 7000 związków, z czego około 100 toksycznych substancji mających bezpośredni wpływ na choroby nowotworowe.
Więcej informacji na temat znajduje się TUTAJ
Rzucenie palenia nie jest procesem łatwym. Istnieje wiele sposobów na zerwanie z nałogiem: począwszy od naturalnych (zmniejszenie ilości wypalanych papierosów, znalezienie sprzymierzeńca w postanowieniu), przez nikotynową terapię zastępczą (nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe) do metod niekonwencjonalnych (hipnoza, akupunktura, …). Istnieją również specjalne, sprofilowane darmowe aplikacje mobilne, które mają na celu wspomagać osobę uzależnioną w rzucaniu palenia.
W procesie rzucania palenia pomocna jest też ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel.: 801 108 108 funkcjonująca przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.
Poradnia oferuje bezpłatne konsultacje i poradnictwo specjalistyczne dla osób, które chcą rzucić palenie. Wizyta w Poradni nie wymaga skierowania. Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 09:00 -21:00, sobota: 09:00 -15:00 tel: 801 108 108 (koszt całego połączenia z telefonu stacjonarnego – 1 impuls) lub 22 211 80 15.
Informacja o numerze TPPP stanowi treść jednego z ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych (Dz. U. nr 31, poz. 275).
Źródło: https://glospacjenta.pl/wydarzenia/727,16-listopada-obchodzimy-swiatowy-dzien-rzucania-palenia; https://www.nio.gov.pl/profilaktyka-i-badania-przesiewowe/poradnia-pomocy-palacym/
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5