Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Życie w średniowiecznym zamku – warsztaty w Zamku w Dębnie

Życie w średniowiecznym zamku – warsztaty w Zamku w Dębnie

Życie w średniowiecznym zamku – warsztaty w Zamku w Dębnie

Z inicjatywy Samorządu Województwa Małopolskiego instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę warsztatów i spotkań, pod nazwą „Bon Kultury”.  To atrakcyjna propozycja spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży czy osób dorosłych. 

W Muzeum Zamku w Dębnie, w ramach „Bonu Kultury” zorganizowano zajęcia przybliżające uczniom życie w średniowiecznym zamku, pt. „Co dama może, a rycerz powinien”. Zajęcia obejmowały zwiedzanie zamku: kaplicy, sali rycerskiej, kuchni i spiżarni.  Dodatkowo w ramach warsztatów rzemieślniczych uczestnicy mogli spróbować sił w kaletnictwie, hafciarstwie, tkactwie, wyrobie biżuterii, a nawet w kaligrafii.

W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z Dębna i Dąbrowy Tarnowskiej. Zamek  odwiedziła też grupa uczniów z Węgier,  która gościła w Dąbrowie Tarnowskiej na zaproszenie Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego.

Całe wydarzenie koordynowali Członkowie Pocztu Bagiennych z Wieżycy. To pasjonaci historii i rekonstruktorzy dawnych bitew.  Opowiadali o historii zamku w Dębnie i rekonstruowanego we wsi Oleśnica średniowiecznego gródka.  - W tym roku przypada 740 rocznica nadania przez księcia Bolesława Wstydliwego Dębna i Żabna wraz z okolicznymi ziemiami Świętosławowi Gryficie.  Jest on uważany za budowniczego pierwszego ufortyfikowanego, drewnianego  obiektu na wzgórzu. Dziś to właśnie zamek w Dębnie. Być może Gryita był też fundatorem Wieżycy. Oba obiekty miały prawdopodobnie w XIII wieku jednego właściciela. To doskonała platforma do naszej współpracy z zamkiem w Dębnie, z pożytkiem dla uczniów i pasjonatów historii – twierdzą członkowie pocztu.

Z inicjatywy Samorządu Województwa Małopolskiego instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę warsztatów i spotkań, pod nazwą „Bon Kultury”.  To atrakcyjna propozycja spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży czy osób dorosłych.  W Muzeum Zamku w Dębnie, w ramach „Bonu Kultury” zorganizowano zajęcia przybliżające uczniom życie w średniowiecznym zamku, pt. „Co dama może, a rycerz powinien”. Zajęcia obejmowały zwiedzanie zamku: kaplicy, sali rycerskiej, kuchni i spiżarni.  Dodatkowo w ramach warsztatów rzemieślniczych uczestnicy mogli spróbować sił w kaletnictwie, hafciarstwie, tkactwie, wyrobie biżuterii, a nawet w kaligrafii. W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z Dębna i Dąbrowy Tarnowskiej. Zamek  odwiedziła też grupa uczniów z Węgier,  która gościła w Dąbrowie Tarnowskiej na zaproszenie Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego. Całe wydarzenie koordynowali Członkowie Pocztu Bagiennych z Wieżycy. To pasjonaci historii i rekonstruktorzy dawnych bitew.  Opowiadali o historii zamku w Dębnie i rekonstruowanego we wsi Oleśnica średniowiecznego gródka.  - W tym roku przypada 740 rocznica nadania przez księcia Bolesława Wstydliwego Dębna i Żabna wraz z okolicznymi ziemiami Świętosławowi Gryficie.  Jest on uważany za budowniczego pierwszego ufortyfikowanego, drewnianego  obiektu na wzgórzu. Dziś to właśnie zamek w Dębnie. Być może Gryita był też fundatorem Wieżycy. Oba obiekty miały prawdopodobnie w XIII wieku jednego właściciela. To doskonała platforma do naszej współpracy z zamkiem w Dębnie, z pożytkiem dla uczniów i pasjonatów historii – twierdzą członkowie pocztu.