1. Życzenia noworoczne

Życzenia noworoczne

files/aktualnosci/2014/12_grudzien/31_Historia_Sylwestra_31_grudnia/zyczenia noworoczne.jpg

Idzie nasz nowy roczek, stary w cień uchodzi

Mit laterańskiego smoka

files/aktualnosci/2014/12_grudzien/31_Historia_Sylwestra_31_grudnia/sylwester_2013_1000x1000_rozmiar-niestandardowy.jpg

Radość z szczęśliwego zakończenia millenium

Początki świętowania w Polsce

files/aktualnosci/2014/12_grudzien/31_Historia_Sylwestra_31_grudnia/sylwester_zakopane.jpg

Z okazji Nowego Roku Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło przesyłają życzenia. Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Skąd wziął się zwyczaj hucznego świętowania sylwestra? Idzie nasz nowy roczek, stary w cień uchodzi   Nazwa Sylwester wywodzi się z języka łacińskiego, w którym to imię Silvestris, oznacza człowieka dzikiego, żyjącego w lesie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych. Często porównuje się je do greckich Dionizji – obchodów ku czci Dionizosa, boga winnej latorośli. Z pewnością wielu z was zna powiedzenie „Idzie nasz nowy roczek, stary w cień uchodzi”. Około 600r. p.n.e. Grecy personifikowali nowy rok jako małe dziecię – symbol początku. To właśnie podczas hucznych procesji na cześć Dionizosa, paradowano z dziećmi w koszyku, świętując odrodzenie się ducha płodności. Również mieszkańcy Egiptu utożsamiali początek z niemowlęciem. Początkowo chrześcijanie odrzucali ową symbolikę. Z czasem jednak zaakceptowano ją również w tej religii. Mit laterańskiego smoka   Istnieje również inna historia dotycząca Sylwestra, a wiąże się ona z dawnym mitem o laterańskim smoku. Według opowieści, grecka wróżka Sybilla przepowiedziała, że w roku 1000 nastąpi koniec świata. Proroctwo to miało dokonać się za sprawą smoka Lewiatana. Wśród ludności krążyła historia o tym, jak w 317 roku papież Sylwester I uwięził bestię w lochach Watykanu. Mieszkańcy byli więc przekonani, że obecny papież Sylwester II będzie tym, który uwolni smoka. Ten zaś zniszczy wszystko, co stanie mu na drodze. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach Sybille cieszyły się poważaniem, a ludność naprawdę wierzyła w ich wizje przyszłości. Radość z szczęśliwego zakończenia millenium   Ostatniej nocy 999 roku wszyscy z napięciem czekali na zagładę świata. Kiedy jednakże zegar wybił północ, a smok nie pojawił się, zapanowała powszechna radość. Mieszkańcy wpadli w euforię, zaczęli tańczyć i śpiewać. Wszyscy wybiegli na ulice ciesząc się z ocalenia i nadejścia nowego roku. To właśnie tej nocy papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”. 31 grudnia stał się dniem św. Sylwestra ze względu na tą wyjątkową okoliczność. Początki świętowania w Polsce   W Polsce obrzędy sylwestrowe pojawiły się dopiero w XIX wieku. Przybyły one do nas z Europy Zachodniej. Początkowo Sylwestra świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczeństwa. Arystokracja witała nowy rok toastem Tokaja – białego, deserowego wina pochodzącego z Węgier. Ziemianie natomiast polowali, strzelali z batów na szczęście, składali życzenia i ucztowali w gronie rodziny. Jak widać większość z dawnych tradycji poszła w niepamięć. Wróżby i polowania zastąpiono kolorowymi fajerwerkami. Zamiast Tokaja, pijemy szampana. Jednakże bez względu na upływ czasu Sylwester wciąż pozostaje nocą tańców i szalonej zabawy.