1. Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka

Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka

files/aktualnosci/2014/01_styczen/21_Dzien_Babci_i_Dzien_Dziadka/Publikacja1dzien babci i dziadka zyczenia.jpg

Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego składają serdeczne życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta. W 1964 roku za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie" powstał pomysł uczczenia Pani o siwych włosach, siedzącej w okularach w fotelu i robiącej na drutach.Taki bowiem tradycyjny wizerunek Babci drzemie w naszej podświadomości. Ideę tę spopularyzował „Express Poznański" i już w rok później po raz pierwszy nieśmiało, właśnie w Poznaniu, zainaugurowano to święto. I choć stało się to zupełnie przypadkowo, jakby niechcący, to za sprawą Poznania ten uroczy dzień od 46 już lat świętujemy w całym kraju.Święto babć obchodzone jest w różnych krajach w różnych terminach, niekoniecznie w styczniu. Nieodłącznie kojarzy się ono z następującym dzień po nim, a więc 22 stycznia, świętem męża babci. Dzień Dziadka zaczęliśmy obchodzić dopiero w 1981 roku. W USA czy w Rosji obydwie uroczystości mają jedną datę w kalendarzu. Starzejemy się. Więcej jest babć i dziadków niż wnuczków i wnuczek. Na każdą setkę małolatów przypada aż 89 rodziców ich rodziców. Życie zaczyna się po sześćdziesiątce – przekonują ci, których miejsce w społeczeństwie diametralnie zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Bez względu na wiek podejmują oni nowe wyzwania i nieustannie pragną się rozwijać. Dzisiejsza babcia i dziadek to osoby, które są pełne pomysłów na życie i przede wszystkim aktywne. A niańczenie wnuków to w większości przypadków już przeszłość. Dziadkowie co raz częściej „częstują" wnuki porządną dawką wiedzy.Podróżują, uczęszczają na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, znają się na sporcie i nowoczesnych urządzeniach. Mają czas na rozwijanie swych pasji i tym samym stają się atrakcyjniejsi dla młodego pokolenia. Zamiast narzekań na swe dolegliwości zdrowotne raczą wnuków opowieściami o podróżach, albo z kijami w ręku uprawiają Nordic Walking. Tacy dziadkowie są partnerami, autorytetami, które pokazują, że wraz z upływem lat życie może być wciąż piękne.