Życzenia z okazji Dnia Policji

Z okazji Święta Policji, Samorząd Powiatu Dąbrowskiego składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom Cywilnym Policji.
To doniosłe wydarzenie jest okazją do wyrażenia słów uznania dla profesjonalnej i pełnej poświęcenia służby Policji, na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a w szczególności mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego.
Niech wysiłek związany z pełnieniem tej odpowiedzialnej i niebezpiecznej służby, będzie źródłem wielu osiągnięć, satysfakcji i uznania.
Najlepsze życzenia składamy także Waszym rodzinom i bliskim, zaś wszystkim odznaczonym i awansowanym gratulujemy, życząc jednocześnie powodzenia w dalszej realizacji swoich planów życiowych.
Tadeusz Kwiatkowski Wicestarosta Dąbrowski |
Robert Kądzielawa Przewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego |
Wiesław Krajewski Starosta Dąbrowski |
24 lipca 1919 roku Sejm II Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o Policji Państwowej i o bezpieczeństwie Państwa. W rocznicę tego wydarzenia obchodzone jest święto Policji zwane także Dniem Policjanta. Ukoronowaniem procesu organizacji systemu bezpieczeństwa było wydanie Rozporządzenia Prezydenta RP o Policji Państwowej z 1928 roku.
W naszym regionie po załamaniu się panowania austriackiego w Galicji i utworzeniu w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej w końcu października 1918 r. ludność Powiatu Dąbrowskiego przystąpiła również do organizowania własnej administracji. Najbardziej palącym problemem było zabezpieczenie ludności przed bandami rabunkowymi, złożonymi w większości z uzbrojonych, zbiegłych z wojska żołnierzy. Przystąpiono zatem do tworzenia tzw. „Straży i Policji". Na początku 1919 r. w Dąbrowie pracowało 3 policjantów pod kierownictwem inspektora policji Eugeniusza Kniazia. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że używali oni własnych ubrań i obuwia.
Dalsza historia mówi, że po nowej organizacji samorządu terytorialnego w 1934 r. na terenie ówczesnego Powiatu Dąbrowskiego posterunki policji znajdowały się w: Dąbrowie Tarnowskiej, Radgoszczy, Bolesławiu, Gręboszowie, Mędrzechowie, Otfinowie, Szczucinie, Żabnie i w Wietrzychowicach.
W czasie II wojny światowej część funkcjonariuszy Policji Państwowej włączyło się w konspirację współpracując głównie z Armia Krajową. Przykładem takim może być osoba Tadeusza Krasnodębskiego, który na rozkaz władz konspiracyjnych rozpracowywał od wewnątrz działania niemieckiego aparatu.
Po II wojnie światowej w miejsce Policji została utworzona Milicja Obywatelska. Lata komunistycznej władzy niekorzystnie wpłynęły na wizerunek Milicji, która zbyt często była ideologicznie wykorzystywana do innych działań niż jej właściwe zadania. Milicja Obywatelska istniała do 1990 r.
Ustawą sejmową z dnia 6 kwietnia 1990 r. utworzono Policję jako formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Pierwszym komendantem Policji w Dąbrowie Tarnowskiej został Bogdan Malinowski. Po reformie administracyjnej w 1999 r. utworzono ponownie Komendę Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Opracowano na podstawie: "Dąbrowa Tarnowska - Zarys i Dzieje Miasta i Powiatu", Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Kraków, 1974 r.

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5