Święto Powiśla Dąbrowskiego tuż tuż
Już w niedzielę 21 sierpnia br. na obiekcie sportowym w Mędrzechowie odbędzie się po raz czwarty Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze.
Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu oraz samorząd powiatowy. Gospodarzem imprezy jest Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec.
Podczas imprezy zaprezentowane zostanie 19 wieńców dożynkowych w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec nowoczesny. Wieńce będą reprezentować wszystkie gminy z powiatu. Najwięcej bo aż siedem wieńców wystawi gospodarz imprezy – Gmina Mędrzechów. Pozostałe gminy zaprezentują po 2 wieńce.
Prezentacji wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie „ośpiewanie wieńca”. Delegacja wieńcowa ze Strojcowa prezentować będzie Gminę Bolesław. Gmina Dąbrowa Tarnowska reprezentowana będzie przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna. Z Gręboszowa wieniec ośpiewa Zespół Folklorystyczno Taneczny Ziemi Gręboszowskiej, natomiast z Mędrzechowa Grupa ośpiewawcza „Owiesek”. Grupa Wieńcowa Domu Malarek z Zalipia reprezentować będzie Olesno. Z Radgoszczy wieniec dożynkowy ośpiewa Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich, a Gospodarze z Delastowic ośpiewają wieniec dożynkowy Gminy Szczucin.
Święto Powiśla Dąbrowskiego to również promocja przedsiębiorczości. Wystawcy prezentować będą takie branże jak: stolarka okienna i drzwiowa, stolarka wewnętrzna, technika grzewcza, sanitarna i instalacyjna, ogrodnictwo, galanteria drzewna, branża spożywcza, motoryzacyjna, meblarska, budowlana, ubezpieczenia, meblarska. Wśród wystawców znajdą się również organizacje pozarządowe, muzea i instytucje. Zaprezentują się również szkoły: Zespół Szkół z Mędrzechowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i 2 z Dąbrowy Tarnowskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu i Szczucinie. Promować się będą również wszystkie samorządy gminne z powiatu: Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin oraz swoje stoisko wystawi samorząd powiatowy.
Swoją ofertę handlową przedstawią również przedsiębiorcy z XVIII Dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre – branża pszczelarska oraz produkcja świec. Zaprzyjaźnieni partnerzy w kociołku ugotują węgierską zupę gulaszową, którą można będzie degustować na ich stoisku.
Na scenie wystąpi polonijny zespół folklorystyczny „Polonez" z Węgier. Zespół ten powstał w 2000 roku, obecnie liczy 31 członków. Jego kierownikiem jest Pani Katarzyna Balogh. Program zespołu to tańce narodowe i regionalne: polonez, kujawiak, oberek, krakowiak, suita lubelska, kaszubska, łowicka, wielkopolska, polki sieradzkie, tańce górali żywieckich, tańce węgierskie palotas i czardas zadunajski. Zespół występował w wielu krajach Europy i świata promując folklor polski i węgierski.
Nie zabraknie również prezentacji dorobku artystycznego samorządów gminnych.
Z Gminy Bolesław wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „ELIKSIR” z Kanny, który działa przy OSP. Jest to stosunkowo młody zespół, gdyż swoją działalność rozpoczął w kwietniu 2010 roku. W swych szeregach skupia dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów z Kanny i okolic. Zespół liczy 25 członków a prowadzi go pan Kazimierz Lizak. Repertuar zespołu to oryginalne i niepowtarzalne piosenki, których twórcą jest Pan Kazimierz Lizak. Dodatkowo zespół śpiewa piosenki biesiadne i ludowe a także prezentuje tańce ludowe.
Znana Kapela „DĄBROWIACY” jest reprezentantem Gminy Dąbrowa Tarnowska. Kapela powstała w 1995r. i obecnie liczy 6 osób. Kierownikiem zespołu jest Pan Adam Pawelski. Kapela zdobyła m.in. I miejsce na Małopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Dębicy (1998), brała udział w dąbrowskich Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz w Spotkaniach z Folklorem Polonijnym i Dąbrowskich Spotkaniach z Folklorem. Kilkakrotnie reprezentowała Powiśle Dąbrowskie na tarnowskich przeglądach „O Pawie Pióro i Gliniany Dzban”. Gościła w Sztokholmie na jubileuszu 25-lecia polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Piastowie” (1998), promowała Powiat Dąbrowski podczas oficjalnej wizyty władz samorządowych w Budapeszcie (1999). W 2003 roku została wyróżniona podczas XXII Przeglądu Zespołów Folklorystycznych „Krakowski Wianek” w Szczurowej. Reprezentowała Gminę Dąbrowa Tarnowska na występach w zaprzyjaźnionym mieście francuskim Rixheim (2008). Jest ozdobą wielu uroczystości na terenie Powiatu Dąbrowskiego (Święto Powiśla Dąbrowskiego, Święto Truskawki, Dożynki Gminne), reprezentuje powiat w uroczystościach rangi wojewódzkiej (Dożynki Wojewódzkie w Łącku, Dzień Powiatu Dąbrowskiego podczas „Dni Cepelii” w Krakowie – 2003r.). Kapela współpracuje na stałe z zespołem folklorystycznym „Nieczajnianie”, grając na żywo do tańców krakowskich, łowickich, cieszyńskich.
Gminę Gręboszów będzie reprezentował Zespół Wokalno-Instrumentalny "IMPRESJON" działający od 2001 roku przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Zespół jest trzykrotnym laureatem Regionalnego Festiwalu Chrześcijańskiej Muzyki Młodzieżowej w Tarnowie "BARKA” 2005, 2007 i 2010. Ponadto zespół występował w Krakowie podczas prezentacji powiatu dąbrowskiego oraz na imprezach plenerowych w powiecie dąbrowskim i tarnowskim. Obecnie zespół występuje w składzie: Katarzyna Lizak, Beata Loraj, Sylwia Gaweł i Tomasz Lizak.
Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej będzie reprezentować Gminę Mędrzechów. Orkiestra gra od 22 lat. Jej założycielem był ówczesny proboszcz Ks. Zygmunt Wojciech. Obecnie Orkiestra gra pod batutą pana Andrzeja Komorowskiego - dyrektora szkoły muzycznej w Tarnowie. Ich występy uświetniły szereg ważnych uroczystości w wielu zakątkach Polski m.in. wizytę Papieża Jana Pawła II w Rzeszowie, wejście pieszej Tarnowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz wszelkie uroczystości patriotyczne i imprezy promujące Gminę. Orkiestra składa się z mieszkańców Woli Mędrzechowskiej. Grają w niej zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież jak i starsi mieszkańcy.
Z Olesna wystąpi Zespół Taneczno Kabaretowy „STOKROTKI” oraz grupa taneczna „bez nazwy” – obydwie grupy z Gimnazjum im. Kard.S.Wyszyńskiego w Oleśnie. Grupa składa się z uczennic gimnazjum, obecnie tworzą ją: Karolina Cholewa, Natalia Szostak, Kinga Sarat, Agnieszka Herduś, Aneta Szczebak, Aleksandra Cholewa, Klaudia Słota i Patrycja Kochanek. Największe osiągnięcia zespołu to: czołowe miejsca w Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół "Płomień" oraz Przeglądzie grup tanecznych "Gimnazjada". Zespół swoimi występami uświetnia również w uroczystości organizowane na terenie szkoły i gminy.
Zespół Tańca „MALI RADGOSZCZANIE” z Zespołu Szkół Publicznych w Radgoszczy zaprezentuje Gminę Radgoszcz. Działa od 2010 roku, jego opiekunem jest Pan Wiesław Kwiecień. Zespół liczy 12 osób. Posiada osiągnięcia na przeglądzie gminnym oraz rejonowym w Tarnowie.
Podczas imprezy odbędą się konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, konkurs na „ośpiewanie wieńca” oraz konkurs na najciekawsze stoisko wystawowe.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5