Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Spotkanie młodzieży ZSP w Szczucinie z płk Zdzisławem Baszakiem

Spotkanie młodzieży ZSP w Szczucinie z płk Zdzisławem Baszakiem

Uczniowie klas I i II LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Rutyny w Szczucinie wzięli udział w spotkaniu z Prezesem Okręgu Tarnów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – pułkownikiem Zdzisławem Baszakiem, żołnierzem Kampanii Wrześniowej i Armii Krajowej.
W spotkaniu brała też udział pani Maria Pietracha - emerytowana nauczycielka geografii.
Pułkownik podczas spotkania przypomniał młodzieży o dwóch wydarzeniach z czasów wojny, z których jesteśmy dumni. Zaliczył do nich rozszyfrowanie przez Polaków niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz przekazanie aliantom elementów zdobytej przez Armię Krajową rakiety V-2.

Ten urodzony w Woli Gręboszowskiej weteran II Wojny Światowej, czasie okupacji nosił ps. „Pirat".
Pułkownik interesująco opowiadał zebranej młodzieży o swoich przeżyciach wojennych. Wiele uwagi poświęcił akcji „Trzeci Most", w czasie której przewieziono zdobyte części rakiety V-2, z Polski do Anglii. Bohater spotkania pełnił wtedy funkcję zastępcy dowódcy osłony lądowiska.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas I LO A, I LO B i II LO B.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy dr Marka Jachyma – nauczyciela historii.

Uczniowie klas I i II LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Rutyny w Szczucinie wzięli udział w spotkaniu z Prezesem Okręgu Tarnów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – pułkownikiem Zdzisławem Baszakiem, żołnierzem Kampanii Wrześniowej i Armii Krajowej.W spotkaniu brała też udział pani Maria Pietracha - emerytowana nauczycielka geografii.Pułkownik podczas spotkania przypomniał młodzieży o dwóch wydarzeniach z czasów wojny, z których jesteśmy dumni. Zaliczył do nich rozszyfrowanie przez Polaków niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz przekazanie aliantom elementów zdobytej przez Armię Krajową rakiety V-2. Ten urodzony w Woli Gręboszowskiej weteran II Wojny Światowej, czasie okupacji nosił ps. „Pirat".Pułkownik interesująco opowiadał zebranej młodzieży o swoich przeżyciach wojennych. Wiele uwagi poświęcił akcji „Trzeci Most", w czasie której przewieziono zdobyte części rakiety V-2, z Polski do Anglii. Bohater spotkania pełnił wtedy funkcję zastępcy dowódcy osłony lądowiska.W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas I LO A, I LO B i II LO B.Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy dr Marka Jachyma – nauczyciela historii.