1. 10 kwietnia - Rocznica katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia - Rocznica katastrofy Smoleńskiej

W Tarnowie o godz. 8:41 z wieży ratuszowej odegrany zostanie utwór „Cisza".

W najbliższą niedzielę w całej Polsce będą obchodzone uroczystości świeckie i kościelne związane z tragiczną rocznicą katastrofy samolotu TU-154M, który rozbił się rok temu 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 pod Smoleńskiem z 96 osobami na pokładzie. Zginęła wtedy głowa państwa Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych. Pasażerowie samolotu prezydenckiego stanowili oficjalną delegację Polski na obchody upamiętniające 70-tą rocznicę mordu katyńskiego na polskich oficerach przez sowieckich żołnierzy w 1940 roku. Pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej w każdym rejonie kraju będzie przebiegać na swój sposób. W Małopolsce w wielu miejscowościach zostaną odsłonięte tablice ku czci zmarłych.W Krakowie przed godz. 10:00 zabije dzwon Zygmunta, który uruchamiany jest tylko przy okazji wyjątkowych uroczystości i rocznic.W Tarnowie o godz. 8:41 z wieży ratuszowej odegrany zostanie utwór „Cisza".Należy przypomnieć, że na pokładzie TU-154M zginęli m.in. poseł ziemi tarnowskiej – Wiesław Woda, poseł Leszek Deptuła oraz Wojciech Seweryn z Żabna. Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik zwrócił się do prezydentów, burmistrzów i wójtów – szefów obrony cywilnej powiatów i gmin by 10 kwietnia o godz. 8:41 na minutę zostały włączone syreny alarmowe. Przeprowadzony tego dnia test uruchomienia urządzeń systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, przy wykorzystaniu akustycznego systemu alarmowego, będzie jednocześnie symbolicznym uczczeniem pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.