1. 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Każdego roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego święta  ustanowionego przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku jest między innymi zwrócenie uwagi na tak zwaną higienę zdrowia psychicznego, na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi, promowanie właściwych postaw wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, zwiększanie świadomości społecznej odnośnie znaczenia zdrowia psychicznego, a także edukacja w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, przedstawienie współczesnej oferty leczenia psychiatrycznego i przełamanie stereotypu o złym rokowaniu zaburzeń psychicznych. Jak wynika z diagnozy ujętej w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2020 ponad 450 milionów światowej ludności cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. O wiele więcej ma jednak problemy psychiczne. Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. Podobnie sytuacja wygląda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie systematycznie rośnie liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. Eksperci alarmują, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zaczyna zmagać się z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Codzienny pośpiech, przewlekły stres (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19), nie radzenie sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi, brak czasu na odpoczynek, relaks sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej i psychicznej. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych, a depresja będzie pierwszą przyczyną niepełnosprawności na świecie. Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”. Temat ten odnosi się do nierównego dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego. Wiele osób z chorobami psychicznymi nie otrzymuje właściwego leczenia, jest napiętnowanych i dyskryminowanych przez otoczenie.