Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Każdego roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego święta  ustanowionego przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku jest między innymi zwrócenie uwagi na tak zwaną higienę zdrowia psychicznego, na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi, promowanie właściwych postaw wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, zwiększanie świadomości społecznej odnośnie znaczenia zdrowia psychicznego, a także edukacja w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, przedstawienie współczesnej oferty leczenia psychiatrycznego i przełamanie stereotypu o złym rokowaniu zaburzeń psychicznych.

Jak wynika z diagnozy ujętej w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2020 ponad 450 milionów światowej ludności cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. O wiele więcej ma jednak problemy psychiczne. Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. Podobnie sytuacja wygląda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie systematycznie rośnie liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych.

Eksperci alarmują, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zaczyna zmagać się z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Codzienny pośpiech, przewlekły stres (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19), nie radzenie sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi, brak czasu na odpoczynek, relaks sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej i psychicznej. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych, a depresja będzie pierwszą przyczyną niepełnosprawności na świecie.

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”. Temat ten odnosi się do nierównego dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego. Wiele osób z chorobami psychicznymi nie otrzymuje właściwego leczenia, jest napiętnowanych i dyskryminowanych przez otoczenie.

Każdego roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego święta  ustanowionego przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku jest między innymi zwrócenie uwagi na tak zwaną higienę zdrowia psychicznego, na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi, promowanie właściwych postaw wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, zwiększanie świadomości społecznej odnośnie znaczenia zdrowia psychicznego, a także edukacja w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, przedstawienie współczesnej oferty leczenia psychiatrycznego i przełamanie stereotypu o złym rokowaniu zaburzeń psychicznych. Jak wynika z diagnozy ujętej w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2020 ponad 450 milionów światowej ludności cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. O wiele więcej ma jednak problemy psychiczne. Ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. Podobnie sytuacja wygląda na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie systematycznie rośnie liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. Eksperci alarmują, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zaczyna zmagać się z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Codzienny pośpiech, przewlekły stres (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19), nie radzenie sobie z problemami rodzinnymi czy zawodowymi, brak czasu na odpoczynek, relaks sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej i psychicznej. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych, a depresja będzie pierwszą przyczyną niepełnosprawności na świecie. Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”. Temat ten odnosi się do nierównego dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego. Wiele osób z chorobami psychicznymi nie otrzymuje właściwego leczenia, jest napiętnowanych i dyskryminowanych przez otoczenie.