Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 13 października - Dzień Ratownictwa Medycznego

13 października - Dzień Ratownictwa Medycznego

13 października - Dzień Ratownictwa Medycznego

13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Został on powołany ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest błogosławiony Gerard, założyciel zakonu szpitalników, później podzielonego na zakony świętego Łazarza i świętego Jana.

O istnieniu ratowników medycznych, pielęgniarek ratunkowych, dyspozytora medycznego i lekarza Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego przypominamy sobie zazwyczaj dopiero wtedy, gdy z niecierpliwością oczekujemy na pomoc medyczną, bo mamy np. nagły ból w klatce piersiowej, nasze dziecko ma drgawki, albo jesteśmy świadkami wypadku drogowego, w którym są poszkodowani. To właśnie ratownicy medyczni i pielęgniarki ratunkowe najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku i nagłego zachorowania. Trudno zliczyć, jak wiele osób zawdzięcza im życie i zdrowie.
Skład zespołów ratownictwa określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która mówi że są to co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w podstawowym ZRM) lub trzy osoby – lekarz systemu, pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w specjalistycznym ZRM). W ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej, w skład zespołu podstawowego wchodzą trzy osoby medyczne, które spełniają wysokie wymagania określone w ustawie o PRM.

W związku z przypadającym dziś Dniem Ratownictwa Medycznego Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski i Marek Kopia wicestarosta dąbrowski skierowali życzenia do wszystkich Pracowników Ratownictwa Medycznego z terenu powiatu dąbrowskiego.

Szanowni Państwo
Pracownicy Ratownictwa Medycznego
zatrudnieni w Zespole Opieki Zdrowotnej
w Dąbrowie Tarnowskiej

files/aktualnosci/2017/10_Pazdziernik/13_13_pazdziernika_Dzien_Ratownictwa_Medycznego/herb_pd.png

W Dniu Ratownictwa Medycznego, w imieniu samorządu powiatowego oraz mieszkańców powiatu dąbrowskiego, pragniemy Państwu serdecznie podziękować za sumienną pracę, za szybkie i sprawne działania w stanach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Dziękujemy również za podejmowane przez Was działania na rzecz upowszechniania wśród mieszkańców naszej Małej Ojczyzny wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W tym szczególnym dniu wszystkim Ratownikom Medycznym, Pielęgniarkom i Lekarzom Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego oraz Dyspozytorom Medycznym życzymy zdrowia, szczęścia i powodzenia w życiu osobistym. Niech Wasza trudna i odpowiedzialna praca przynosi ogrom satysfakcji, zadowolenia i poczucia pełnienia ważnej misji.

Marek Kopia
Wicestarosta
 Dąbrowski

Tadeusz Kwiatkowski
Starosta Dąbrowski

Z okazji ww. święta w dniu dzisiejszym o godz. 18:00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich pracowników Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Tarnowskiej, na którą serdecznie zapraszamy.

dj/mags

13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Został on powołany ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest błogosławiony Gerard, założyciel zakonu szpitalników, później podzielonego na zakony świętego Łazarza i świętego Jana. O istnieniu ratowników medycznych, pielęgniarek ratunkowych, dyspozytora medycznego i lekarza Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego przypominamy sobie zazwyczaj dopiero wtedy, gdy z niecierpliwością oczekujemy na pomoc medyczną, bo mamy np. nagły ból w klatce piersiowej, nasze dziecko ma drgawki, albo jesteśmy świadkami wypadku drogowego, w którym są poszkodowani. To właśnie ratownicy medyczni i pielęgniarki ratunkowe najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku i nagłego zachorowania. Trudno zliczyć, jak wiele osób zawdzięcza im życie i zdrowie.Skład zespołów ratownictwa określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która mówi że są to co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w podstawowym ZRM) lub trzy osoby – lekarz systemu, pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w specjalistycznym ZRM). W ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej, w skład zespołu podstawowego wchodzą trzy osoby medyczne, które spełniają wysokie wymagania określone w ustawie o PRM. W związku z przypadającym dziś Dniem Ratownictwa Medycznego Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski i Marek Kopia wicestarosta dąbrowski skierowali życzenia do wszystkich Pracowników Ratownictwa Medycznego z terenu powiatu dąbrowskiego. Szanowni PaństwoPracownicy Ratownictwa Medycznegozatrudnieni w Zespole Opieki Zdrowotnejw Dąbrowie Tarnowskiej W Dniu Ratownictwa Medycznego, w imieniu samorządu powiatowego oraz mieszkańców powiatu dąbrowskiego, pragniemy Państwu serdecznie podziękować za sumienną pracę, za szybkie i sprawne działania w stanach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Dziękujemy również za podejmowane przez Was działania na rzecz upowszechniania wśród mieszkańców naszej Małej Ojczyzny wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym szczególnym dniu wszystkim Ratownikom Medycznym, Pielęgniarkom i Lekarzom Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego oraz Dyspozytorom Medycznym życzymy zdrowia, szczęścia i powodzenia w życiu osobistym. Niech Wasza trudna i odpowiedzialna praca przynosi ogrom satysfakcji, zadowolenia i poczucia pełnienia ważnej misji. Marek KopiaWicestarosta Dąbrowski Tadeusz KwiatkowskiStarosta Dąbrowski Z okazji ww. święta w dniu dzisiejszym o godz. 18:00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich pracowników Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Tarnowskiej, na którą serdecznie zapraszamy. dj/mags