Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto to ustanowione w 2004 roku, dedykowane jest dawcom krwi i obchodzone jest w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co 29 lat później otrzymał nagrodę Nobla. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości potrzeby zapewnienia pacjentom dostępu do bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych oraz podziękowanie honorowym krwiodawcom za dar krwi.

Krew to bezcenny lek, którego nie można niczym zastąpić, ani go sztucznie wyprodukować. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Są wśród nich między innymi osoby: z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, po przeszczepach, w trakcie zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, po wypadkach, oparzeniach i urazach oraz osoby u których występują braki krwi i jej składników, a także zaburzenia krzepnięcia.

Potrzeba krwi jest powszechna, ale dostęp do krwi dla wszystkich, którzy jej potrzebują, już nie. Dlatego każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, powinien rozważyć oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew może być potrzebna.

Szczegółowe informacje na temat tego kto i gdzie może oddać krew, jakie przywileje przysługują dawcom krwi dostępne są na stronie https://krwiodawcy.org/

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie https://rckik.krakow.pl/ znajdą Państwo informację na temat aktualnych zapasów krwi w regionie. Na dzień 14 czerwca br. największe zapotrzebowanie zanotowano na krew grupy 0 Rh -, A Rh +, B Rh - oraz AB Rh -.

Wszystkich ludzi dobrej woli zapraszamy do zgłoszenia się do jednego z Terenowych Oddziałów Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie w godz. 7:15- 11:30 w celu oddania krwi/ osocza:

  • Oddział RCKiK w Tarnowie – ul. Lwowska 178a, 33-100 Tarnów (Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza) tel. 14/631-51-55
  • Oddział RCKiK w Tarnowie – ul. Szpitalna 13, 33-100 Tarnów (Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie) tel. 14/622-13-38

Na rok 2022 hasłem Światowego Dnia Krwiodawcy będzie „Oddawanie krwi to akt solidarności. Dołącz do wysiłku i ratuj życie”. Hasło to ma zwrócić uwagę na rolę, jaką dobrowolne oddawanie krwi odgrywa zarówno w ratowaniu życia jak i wpływa na wzmacnianie solidarności w społecznościach lokalnych.

Corocznie na światowego gospodarza obchodów są wybierane kolejne państwa. W tym roku gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2022 jest Meksyk.

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto to ustanowione w 2004 roku, dedykowane jest dawcom krwi i obchodzone jest w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co 29 lat później otrzymał nagrodę Nobla. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości potrzeby zapewnienia pacjentom dostępu do bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych oraz podziękowanie honorowym krwiodawcom za dar krwi. Krew to bezcenny lek, którego nie można niczym zastąpić, ani go sztucznie wyprodukować. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Są wśród nich między innymi osoby: z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, po przeszczepach, w trakcie zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, po wypadkach, oparzeniach i urazach oraz osoby u których występują braki krwi i jej składników, a także zaburzenia krzepnięcia. Potrzeba krwi jest powszechna, ale dostęp do krwi dla wszystkich, którzy jej potrzebują, już nie. Dlatego każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, powinien rozważyć oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew może być potrzebna. Szczegółowe informacje na temat tego kto i gdzie może oddać krew, jakie przywileje przysługują dawcom krwi dostępne są na stronie https://krwiodawcy.org/ Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie https://rckik.krakow.pl/ znajdą Państwo informację na temat aktualnych zapasów krwi w regionie. Na dzień 14 czerwca br. największe zapotrzebowanie zanotowano na krew grupy 0 Rh -, A Rh +, B Rh - oraz AB Rh -. Wszystkich ludzi dobrej woli zapraszamy do zgłoszenia się do jednego z Terenowych Oddziałów Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie w godz. 7:15- 11:30 w celu oddania krwi/ osocza: Oddział RCKiK w Tarnowie – ul. Lwowska 178a, 33-100 Tarnów (Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza) tel. 14/631-51-55 Oddział RCKiK w Tarnowie – ul. Szpitalna 13, 33-100 Tarnów (Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie) tel. 14/622-13-38 Na rok 2022 hasłem Światowego Dnia Krwiodawcy będzie „Oddawanie krwi to akt solidarności. Dołącz do wysiłku i ratuj życie”. Hasło to ma zwrócić uwagę na rolę, jaką dobrowolne oddawanie krwi odgrywa zarówno w ratowaniu życia jak i wpływa na wzmacnianie solidarności w społecznościach lokalnych. Corocznie na światowego gospodarza obchodów są wybierane kolejne państwa. W tym roku gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2022 jest Meksyk.