Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy jest świętem obchodzonym 14 czerwca w rocznicę urodzin dr. Karla Landsteiner'a, który w 1900 roku odkrył układ grup krwi AB0. Dwa lata później uczniowie Landsteinera Adriano Sturli i Alfred von Decastello odkryli czwartą grupę krwi - AB. Za odkrycie grup krwi Landsteiner otrzymał w 1930 roku. Nagrodę Nobla. Dziesięć lat później zespół Landsteinera odkrył także czynnik Rh. Austriacki naukowiec zmarł w Nowym Jorku w 1943 roku.

Ustanowienie Światowego Dnia Krwiodawcy, który po raz pierwszy został obchodzony w 2004 roku, ma być coroczną okazją do podkreślania znaczenia honorowego krwiodawstwa dla ludzkości i współczesnej medycyny, a także okazją  do podziękowania wszystkim honorowym dawcom krwi.

Krew to bezcenny lek, którego nie można niczym zastąpić, ani go sztucznie wyprodukować. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi.

W decyzji o oddaniu krwi, może pomóc świadomość, komu ta krew jest potrzebna. Krew i jej składniki ofiarowane przez krwiodawców podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, osobom po przeszczepach, w trakcie zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.

Każdy, kto nie ma przeciwskazań zdrowotnych, powinien rozważyć oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew może być potrzebna.

Z całego kraju wciąż docierają głosy o zapotrzebowaniu na krew. Aktualna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w niektórych centrach krwiodawczych liczba dawców krwi zmniejszyła się nawet kilkukrotnie. Minister Zdrowia oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o bezinteresowne dzielenie się darem życia – krwią.

W odpowiedzi na wyżej wymieniony apel samorząd powiatowy we współpracy z Terenowym Oddziałem Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie organizuje akcję krwiodawstwa, która odbędzie się w najbliższy wtorek 16 czerwca 2020 roku  w godz. 8:00 – 12:00 w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej (sala narad – parter).

Każda osoba, która odda w tym dniu krew, oprócz posiłku energetycznego otrzyma upominek.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej szczytnej akcji!

Światowy Dzień Krwiodawcy jest świętem obchodzonym 14 czerwca w rocznicę urodzin dr. Karla Landsteiner'a, który w 1900 roku odkrył układ grup krwi AB0. Dwa lata później uczniowie Landsteinera Adriano Sturli i Alfred von Decastello odkryli czwartą grupę krwi - AB. Za odkrycie grup krwi Landsteiner otrzymał w 1930 roku. Nagrodę Nobla. Dziesięć lat później zespół Landsteinera odkrył także czynnik Rh. Austriacki naukowiec zmarł w Nowym Jorku w 1943 roku. Ustanowienie Światowego Dnia Krwiodawcy, który po raz pierwszy został obchodzony w 2004 roku, ma być coroczną okazją do podkreślania znaczenia honorowego krwiodawstwa dla ludzkości i współczesnej medycyny, a także okazją  do podziękowania wszystkim honorowym dawcom krwi. Krew to bezcenny lek, którego nie można niczym zastąpić, ani go sztucznie wyprodukować. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. W decyzji o oddaniu krwi, może pomóc świadomość, komu ta krew jest potrzebna. Krew i jej składniki ofiarowane przez krwiodawców podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, osobom po przeszczepach, w trakcie zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi. Każdy, kto nie ma przeciwskazań zdrowotnych, powinien rozważyć oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew może być potrzebna. Z całego kraju wciąż docierają głosy o zapotrzebowaniu na krew. Aktualna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w niektórych centrach krwiodawczych liczba dawców krwi zmniejszyła się nawet kilkukrotnie. Minister Zdrowia oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o bezinteresowne dzielenie się darem życia – krwią. W odpowiedzi na wyżej wymieniony apel samorząd powiatowy we współpracy z Terenowym Oddziałem Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie organizuje akcję krwiodawstwa, która odbędzie się w najbliższy wtorek 16 czerwca 2020 roku  w godz. 8:00 – 12:00 w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej (sala narad – parter). Każda osoba, która odda w tym dniu krew, oprócz posiłku energetycznego otrzyma upominek. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej szczytnej akcji! Pliki do pobrania Pobierz plik Krwiodawstwo w pytaniach i odpowiedziach.pdf