1. 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz

Cześć iść pamięci!

Dokładnie 84 lata temu Niemcy przetransportowali z więzienia w Tarnowie do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich znaleźli się między innymi żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, studenci oraz niewielka grupa polskich Żydów. Był to pierwszy masowy transport więźniów do nowo założonego obozu. Dzień ten uznawany jest za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz. Według źródeł w pierwszym transporcie więźniów do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau, znajdowało się co najmniej 5 osób pochodzących z Powiśla Dąbrowskiego. Byli to: Eugeniusz Krzciuk urodzony w Luszowicach (numer obozowy 76), Władysław Kogut urodzony w Radwanie (numer obozowy 233) i Jan Kozaczka urodzony w Smęgorzowie (któremu nadano numer 498). Wszyscy trzej zginęli w murach obozu. Wśród osób z wywiezionych pierwszym transportem do obozu zagłady w Oświęcimiu znaleźli się również pochodzący z naszego regionu: Stanisław Klimek (z numerem 468) urodzony w Żdżarach, któremu jako jedynemu z całej piątki udało się zbiec z obozu koncentracyjnego w styczniu 1941 roku oraz Stanisław Korecki urodzony w Woli Gręboszowskiej (numer obozowy 743), któremu udało się przeżyć wojnę. 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady Na pamiątkę pierwszego transportu więźniów, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2006 r. zdecydował o ustanowieniu 14 czerwca dniem ofiar nazistowskich obozów koncentracyjnych. W 2015 r. posłowie doprecyzowali nazwę tego święta na „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady”. Jak wskazano w uchwale: „Sejm wzywa władze państwowe i samorządowe do podejmowania inicjatyw upamiętniających ofiary II wojny światowej, w szczególności niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i niemieckich nazistowskich obozów zagłady, oraz polski wkład w walkę z niemiecką ideologią narodowego socjalizmu”. Cześć iść pamięci!