Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 14 luty - WALENTYNKI

14 luty - WALENTYNKI

14 luty - WALENTYNKI

Święto zakochanych, pomimo istnienia wielu legend i opowiadań na ten temat, nie zostało nigdy całkowicie i bezspornie wyjaśnione. Wielu kojarzy Walentynki ze Świętym Walentym, biskupem Terni, męczennikiem, który zginął około 269 roku, za panowania cesarza Klaudiusza II. Św. Walenty miał za czasów prześladowań uzdrowić ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadzić do nawrócenia całej jego rodziny na chrześcijaństwo. Tym właśnie rozgniewał cesarza, który kazał biczować biednego biskupa, a następnie ściąć. W miejscu pochówku męczennika w IV wieku papież Juliusz I nakazał wznieść bazylikę, a za sprawą historii świętego i powstałych legend z nim związanych, kult biskupa Walentego rozszerzył się szybko po całej chrześcijańskiej Europie.

Inna historia mówi o młodym mężczyźnie, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć i miał zginąć razem z nimi na arenie podczas walki z lwami. Na dzień przed śmiertelnym widowiskiem udało mu się wysłać krótki liścik do swojej ukochanej - z podpisem 'From Your Valentine' - co w dosłownym tłumaczeniu znaczy 'Od Twojego Walentego'. Tak właśnie do dzisiaj podpisywane są kartki Walentynkowe.

W wielu krajach Św. Walenty uważny jest także za patrona chorych. Podobno przypisano mu tę funkcję za sprawą podejmowanych na gruncie języka niemieckiego prób etymologicznych. Znaczenie imienia świętego wywodzono bowiem od niemieckiego bezokolicznika fallen - padać. Być może, to że Św. Walenty zakorzenił się w polskiej tradycji religijnej jest więc skutkiem niemieckich właśnie wpływów.

Na zachodzie Europy Święty Walenty patronuje zakochanym co najmniej od XV wieku. Jedni wyjaśniają to zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się na Wyspach Brytyjskich ptaków w pary, inni uzasadniają to chęcią zaadaptowania przez chrześcijaństwo pogańskiego zwyczaju wypisywania przez chłopców (w dniu bogini dziewcząt, 15 lutego) imion swych ukochanych.

Do Polski tradycja świętowania 14 lutego przybyła ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam święty Walenty, patron zakochanych zyskał największą sympatię. Także u nas zadomowił się na dobre. Być może za sprawą zimnych, lutowych wieczorów, które zachęcały zakochanych do ciepłych rozmów w blasku świec. Zwyczaj świętowania dnia zakochanych to także wystawy wypchane po brzegi marcepanowymi ciasteczkami, czerwone kwiatki, misie tradycyjnie trzymające w łapkach serducha z napisem "kocham cię".

Święto zakochanych, pomimo istnienia wielu legend i opowiadań na ten temat, nie zostało nigdy całkowicie i bezspornie wyjaśnione. Wielu kojarzy Walentynki ze Świętym Walentym, biskupem Terni, męczennikiem, który zginął około 269 roku, za panowania cesarza Klaudiusza II. Św. Walenty miał za czasów prześladowań uzdrowić ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadzić do nawrócenia całej jego rodziny na chrześcijaństwo. Tym właśnie rozgniewał cesarza, który kazał biczować biednego biskupa, a następnie ściąć. W miejscu pochówku męczennika w IV wieku papież Juliusz I nakazał wznieść bazylikę, a za sprawą historii świętego i powstałych legend z nim związanych, kult biskupa Walentego rozszerzył się szybko po całej chrześcijańskiej Europie. Inna historia mówi o młodym mężczyźnie, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć i miał zginąć razem z nimi na arenie podczas walki z lwami. Na dzień przed śmiertelnym widowiskiem udało mu się wysłać krótki liścik do swojej ukochanej - z podpisem 'From Your Valentine' - co w dosłownym tłumaczeniu znaczy 'Od Twojego Walentego'. Tak właśnie do dzisiaj podpisywane są kartki Walentynkowe. W wielu krajach Św. Walenty uważny jest także za patrona chorych. Podobno przypisano mu tę funkcję za sprawą podejmowanych na gruncie języka niemieckiego prób etymologicznych. Znaczenie imienia świętego wywodzono bowiem od niemieckiego bezokolicznika fallen - padać. Być może, to że Św. Walenty zakorzenił się w polskiej tradycji religijnej jest więc skutkiem niemieckich właśnie wpływów. Na zachodzie Europy Święty Walenty patronuje zakochanym co najmniej od XV wieku. Jedni wyjaśniają to zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się na Wyspach Brytyjskich ptaków w pary, inni uzasadniają to chęcią zaadaptowania przez chrześcijaństwo pogańskiego zwyczaju wypisywania przez chłopców (w dniu bogini dziewcząt, 15 lutego) imion swych ukochanych. Do Polski tradycja świętowania 14 lutego przybyła ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam święty Walenty, patron zakochanych zyskał największą sympatię. Także u nas zadomowił się na dobre. Być może za sprawą zimnych, lutowych wieczorów, które zachęcały zakochanych do ciepłych rozmów w blasku świec. Zwyczaj świętowania dnia zakochanych to także wystawy wypchane po brzegi marcepanowymi ciasteczkami, czerwone kwiatki, misie tradycyjnie trzymające w łapkach serducha z napisem "kocham cię".