Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 14 rabinów z północnej Kalifornii z wizytą studyjną w dąbrowskiej bożnicy

14 rabinów z północnej Kalifornii z wizytą studyjną w dąbrowskiej bożnicy

14 rabinów z północnej Kalifornii z wizytą studyjną w dąbrowskiej bożnicy

Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, obecnie pełniąca muzealne, edukacyjne i kulturotwórcze funkcje w ramach Ośrodka Spotkania Kultur co jakiś czas gości niezwykłych przybyszów, tym razem była to grupa 14 rabinów tzw. judaizmu reformowanego. Mężczyźni i kobiety pełniący funkcje rabinackie w swoim środowisku przybyli z USA, z północnej Kalifornii. Bardzo spodobała im się synagoga, zarówno z zewnątrz jako monumentalna i ciekawa architektonicznie eklektyczna budowla, jak i Sala Modłów – miejsce obdarzone niezwykłą polichromią. Jak zauważyli słusznie rabini, część malowideł reprezentuje okres przed-syjonistyczny (XIX w.) i z tego względu może być ciekawym obszarem badań i interpretacji (w Polsce zachowało się niewiele przykładów polichromii z tak wczesnego okresu).

Rabini bardzo pozytywnie odnieśli się do programu edukacyjnego realizowanego przez OSK dla dzieci i młodzieży – uczniów polskich szkół z regionu, a nawet spoza regionu (przykład jednego z warszawskich liceów), byli szczególnie zainteresowani formami zajęć warsztatowych adresowanych do seniorów (UTW).

Goście z USA z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii uratowania dąbrowskiej Tory przez redemptorystów z Tuchowa, podziwiali zabytkowe, cenne stare księgi żydowskie umieszczone na ekspozycji na II piętrze Babińca (między innymi Talmud z XIX w. wydany we Lwowie i Wiedniu), byli ciekawi pochodzenia wielu eksponatów związanych z kulturą i religią żydowską (zasługa Samuela Rotha – ostatniego religijnego Żyda Dąbrowy i jego rodziny).

Przewodnikiem kalifornijskich rabinów w wersji anglojęzycznej był kustosz i administrator OSK, zarazem autor programu edukacyjnego „Drogowskazy kultury i religii" - Paweł Chojnowski.

DDK

Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, obecnie pełniąca muzealne, edukacyjne i kulturotwórcze funkcje w ramach Ośrodka Spotkania Kultur co jakiś czas gości niezwykłych przybyszów, tym razem była to grupa 14 rabinów tzw. judaizmu reformowanego. Mężczyźni i kobiety pełniący funkcje rabinackie w swoim środowisku przybyli z USA, z północnej Kalifornii. Bardzo spodobała im się synagoga, zarówno z zewnątrz jako monumentalna i ciekawa architektonicznie eklektyczna budowla, jak i Sala Modłów – miejsce obdarzone niezwykłą polichromią. Jak zauważyli słusznie rabini, część malowideł reprezentuje okres przed-syjonistyczny (XIX w.) i z tego względu może być ciekawym obszarem badań i interpretacji (w Polsce zachowało się niewiele przykładów polichromii z tak wczesnego okresu). Rabini bardzo pozytywnie odnieśli się do programu edukacyjnego realizowanego przez OSK dla dzieci i młodzieży – uczniów polskich szkół z regionu, a nawet spoza regionu (przykład jednego z warszawskich liceów), byli szczególnie zainteresowani formami zajęć warsztatowych adresowanych do seniorów (UTW). Goście z USA z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii uratowania dąbrowskiej Tory przez redemptorystów z Tuchowa, podziwiali zabytkowe, cenne stare księgi żydowskie umieszczone na ekspozycji na II piętrze Babińca (między innymi Talmud z XIX w. wydany we Lwowie i Wiedniu), byli ciekawi pochodzenia wielu eksponatów związanych z kulturą i religią żydowską (zasługa Samuela Rotha – ostatniego religijnego Żyda Dąbrowy i jego rodziny). Przewodnikiem kalifornijskich rabinów w wersji anglojęzycznej był kustosz i administrator OSK, zarazem autor programu edukacyjnego „Drogowskazy kultury i religii" - Paweł Chojnowski. DDK