Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego

15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego

15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego

15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla polskiej armii – dziś obchodzi ona swoje święto. Ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992 roku. Święto Wojska Polskiego należy do najważniejszych świąt państwowych w Polsce i jest dniem wolnym od pracy. Tradycją sięga do II Rzeczpospolitej. To właśnie wtedy ustanowiono Święto Żołnierza, które było także kultywowane w czasach PRL-u, choć pod inną nazwą. Upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną również „Cudem nad Wisłą". Stoczona w kulminacyjnym momencie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 Bitwa Warszawska zdecydowała o losach niepodległej Polski oraz przyszłości całej Europy. Zapisała się chlubnie w historii oręża polskiego i jako jedna z kluczowych batalii w dziejach świata.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione pierwszy raz w 1923 roku jako "Święto Żołnierza". Co ciekawe, nigdy nie anulowano go, nawet w okresie PRL, po prostu nikt tego dnia nie obchodził (zamiast niego był Dzień Wojska Polskiego 12 października).

Data Święta Wojska Polskiego nie jest przypadkowa - tego dnia w 1920 roku rozpoczęła się polska kontrofensywa w Bitwie Warszawskiej. 15 sierpnia uznaje się powszechnie za datę zwycięstwa Wojska Polskiego nad Robotniczo-Chłopską Armią Czerwoną. W dniu tym zatrzymano ofensywę bolszewicką, która miała za cel zdobycie Warszawy. Zwycięstwo to było początkiem końca wojny polsko-bolszewickiej (zwanej też wojna polsko-rosyjską, polsko-sowiecką lub polsko-radziecką).

Historycy są zgodni, że to zwycięstwo uratowało byt niepodległego państwa polskiego na początku lat 20. XX wieku. Zwycięstwo wojsk dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego nad wojskami Michaiła Tuchaczewskiego pozwoliło zachować świeżo odzyskaną niepodległość. Niektórzy historycy twierdzą nawet, że zwycięstwo wojsk polskich pod Warszawą uratowało Europę przed podbiciem jej przez bolszewików, ale zdania są tu podzielone.

Ten dzień jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Obchody 15 sierpnia mają miejsce we wszystkich polskich kościołach polowych. Msze święte odbywają się ku czci poległych. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest główna msza święta, w której uczestniczą Najwyższe Władze Państwowe.

Obecnie Święto Wojska polskiego jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

źródło: www.sejm.gov.pl/www.se.pl/mags

15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla polskiej armii – dziś obchodzi ona swoje święto. Ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992 roku. Święto Wojska Polskiego należy do najważniejszych świąt państwowych w Polsce i jest dniem wolnym od pracy. Tradycją sięga do II Rzeczpospolitej. To właśnie wtedy ustanowiono Święto Żołnierza, które było także kultywowane w czasach PRL-u, choć pod inną nazwą. Upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną również „Cudem nad Wisłą". Stoczona w kulminacyjnym momencie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 Bitwa Warszawska zdecydowała o losach niepodległej Polski oraz przyszłości całej Europy. Zapisała się chlubnie w historii oręża polskiego i jako jedna z kluczowych batalii w dziejach świata. Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione pierwszy raz w 1923 roku jako "Święto Żołnierza". Co ciekawe, nigdy nie anulowano go, nawet w okresie PRL, po prostu nikt tego dnia nie obchodził (zamiast niego był Dzień Wojska Polskiego 12 października). Data Święta Wojska Polskiego nie jest przypadkowa - tego dnia w 1920 roku rozpoczęła się polska kontrofensywa w Bitwie Warszawskiej. 15 sierpnia uznaje się powszechnie za datę zwycięstwa Wojska Polskiego nad Robotniczo-Chłopską Armią Czerwoną. W dniu tym zatrzymano ofensywę bolszewicką, która miała za cel zdobycie Warszawy. Zwycięstwo to było początkiem końca wojny polsko-bolszewickiej (zwanej też wojna polsko-rosyjską, polsko-sowiecką lub polsko-radziecką). Historycy są zgodni, że to zwycięstwo uratowało byt niepodległego państwa polskiego na początku lat 20. XX wieku. Zwycięstwo wojsk dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego nad wojskami Michaiła Tuchaczewskiego pozwoliło zachować świeżo odzyskaną niepodległość. Niektórzy historycy twierdzą nawet, że zwycięstwo wojsk polskich pod Warszawą uratowało Europę przed podbiciem jej przez bolszewików, ale zdania są tu podzielone. Ten dzień jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Obchody 15 sierpnia mają miejsce we wszystkich polskich kościołach polowych. Msze święte odbywają się ku czci poległych. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest główna msza święta, w której uczestniczą Najwyższe Władze Państwowe. Obecnie Święto Wojska polskiego jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. źródło: www.sejm.gov.pl/www.se.pl/mags