Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 16 października 2010r. - 32 rocznica wyboru na papieża Karola Wojtyły

16 października 2010r. - 32 rocznica wyboru na papieża Karola Wojtyły

16 października 2010r. - 32 rocznica wyboru na papieża Karola Wojtyły

Ten dzień na zawsze zapisał się w dziejach, jako jedna z najważniejszych i najbardziej radosnych dat w historii Polski. W poniedziałek, 16 października 1978 roku o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską, uniósł się biały dym, oznajmiając symbolicznie, że właśnie nastąpił wybór nowego papieża, a z tłumów zgromadzonych na placu Św.Piotra dochodził krzyk: „HABEMUS PAPAM” (Mamy papieża).
Świat poznał nowego następcę Jana Pawła I – kardynała Karola Wojtyłę.
W hołdzie dla swych poprzedników przybrał imię Jana Pawła II. Pierwszy raz od 1523 roku głową kościoła katolickiego i biskupem Rzymu został ktoś spoza Włoch. To historyczne wydarzenie miało miejsce dokładnie 32 lata temu.

Kiedy kardynał Karol Wojtyła przyjechał do Włoch na drugie w ciągu dwóch miesięcy konklawe (po nagłej śmierci Jana Pawła I) nie zdawał sobie sprawy, jak ważne dzieło przyjdzie mu wypełnić.
Konklawe rozpoczęło się po południu 14 października.
Brało w nim udział 111 elektorów. Gdy okazało się, że żaden z dwóch włoskich kandydatów nie miał już szans na wybór, zaczęto rozważać możliwość wyboru kogoś spoza Włoch. Rosnącym poparciem zaczął się cieszyć krakowski kardynał.

Arcybiskup Wiednia Franz Koenig, oficjalnie przedstawił 16 października 1978 roku kandydaturę Karola Wojtyłę  argumentując tak: Kardynał Karol Wojtyła ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą; przeciwnie – wiele zyskałby na tym Kościół.

Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Nieoficjalnie wiadomo, że dostał 99 głosów.


W liście do wiernych ogłoszonym tydzień po swym wyborze papież napisał między innymi: „… wierzcie mi, że udając się do Rzymu na konklawe, najbardziej pragnąłem wrócić do mojej umiłowanej Archidiecezji i do Ojczyzny. Skoro jednak inna była wola Chrystusa Pana, zostaję i podejmuję to nowe posłannictwo, które mi wyznaczył”.

„Papież – pielgrzym” odwiedził wiele krajów. Odbył łącznie ponad 100 zagranicznych podróży, najczęściej przylatując do Polski (osiem razy).

 W czasach reżimu komunistycznego każdy przyjazd do Polski nabierał znaczenia symbolicznego i nie ulega wątpliwości, że słowa oraz gesty ówczesnego papieża stanowiły inspirację dla demokratycznej opozycji w Polsce i innych krajów bloku wschodniego.
Przez niektóre środowiska nadal uważany jest wręcz za "pogromcę komunizmu".

 Szczególne znaczenie miała dla Polaków pierwsza podróż do kraju w czerwcu 1979 roku. Padły wówczas słynne i istotne dla kształtującej się „Solidarności” słowa, które miały zachęcić do zmian ustrojowych i duchowych, słowa przewidujące przyszłe wydarzenia („Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”).

Ten dzień na zawsze zapisał się w dziejach, jako jedna z najważniejszych i najbardziej radosnych dat w historii Polski. W poniedziałek, 16 października 1978 roku o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską, uniósł się biały dym, oznajmiając symbolicznie, że właśnie nastąpił wybór nowego papieża, a z tłumów zgromadzonych na placu Św.Piotra dochodził krzyk: „HABEMUS PAPAM” (Mamy papieża). Świat poznał nowego następcę Jana Pawła I – kardynała Karola Wojtyłę. W hołdzie dla swych poprzedników przybrał imię Jana Pawła II. Pierwszy raz od 1523 roku głową kościoła katolickiego i biskupem Rzymu został ktoś spoza Włoch. To historyczne wydarzenie miało miejsce dokładnie 32 lata temu. Kiedy kardynał Karol Wojtyła przyjechał do Włoch na drugie w ciągu dwóch miesięcy konklawe (po nagłej śmierci Jana Pawła I) nie zdawał sobie sprawy, jak ważne dzieło przyjdzie mu wypełnić. Konklawe rozpoczęło się po południu 14 października. Brało w nim udział 111 elektorów. Gdy okazało się, że żaden z dwóch włoskich kandydatów nie miał już szans na wybór, zaczęto rozważać możliwość wyboru kogoś spoza Włoch. Rosnącym poparciem zaczął się cieszyć krakowski kardynał. Arcybiskup Wiednia Franz Koenig, oficjalnie przedstawił 16 października 1978 roku kandydaturę Karola Wojtyłę  argumentując tak: Kardynał Karol Wojtyła ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą; przeciwnie – wiele zyskałby na tym Kościół.Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Nieoficjalnie wiadomo, że dostał 99 głosów. W liście do wiernych ogłoszonym tydzień po swym wyborze papież napisał między innymi: „… wierzcie mi, że udając się do Rzymu na konklawe, najbardziej pragnąłem wrócić do mojej umiłowanej Archidiecezji i do Ojczyzny. Skoro jednak inna była wola Chrystusa Pana, zostaję i podejmuję to nowe posłannictwo, które mi wyznaczył”. „Papież – pielgrzym” odwiedził wiele krajów. Odbył łącznie ponad 100 zagranicznych podróży, najczęściej przylatując do Polski (osiem razy). W czasach reżimu komunistycznego każdy przyjazd do Polski nabierał znaczenia symbolicznego i nie ulega wątpliwości, że słowa oraz gesty ówczesnego papieża stanowiły inspirację dla demokratycznej opozycji w Polsce i innych krajów bloku wschodniego. Przez niektóre środowiska nadal uważany jest wręcz za "pogromcę komunizmu". Szczególne znaczenie miała dla Polaków pierwsza podróż do kraju w czerwcu 1979 roku. Padły wówczas słynne i istotne dla kształtującej się „Solidarności” słowa, które miały zachęcić do zmian ustrojowych i duchowych, słowa przewidujące przyszłe wydarzenia („Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”).