Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Przed nami XXII Dzień Papieski

Przed nami XXII Dzień Papieski

Przed nami XXII Dzień Papieski

W najbliższą niedzielę, 16 października będziemy obchodzić XXII Dzień Papieski. W tym roku przebiega pod hasłem Veritatis splendor („Blask prawdy”). To dziesiąta encyklika św. papieża Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła. Jej celem jest przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania.

W tym dniu przypada 44. rocznica wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Nasz rodak do posługi w Stolicy Piotrowej przybrał imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Był najwięcej pielgrzymującym Ojcem Świętym w historii. Bez wątpienia był papieżem przełomów, człowiekiem wiary, pokoju i dialogu, myślicielem, poetą, a także niestrudzonym pielgrzymem i miłośnikiem gór.

Pamiętamy, że postać świętego Jana Pawła II wpisała się również w historię naszego regionu. Podczas trzeciej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II w dniach 9 i 10 czerwca 1987 roku przebywał w Tarnowie. Wokół ołtarza wzniesionego na fundamentach budowanego kościoła na Falkandach zgromadziło się około 2 miliona wiernych. Ojciec święty odprawił wówczas mszę świętą, w czasie której beatyfikował Karolinę Kózkównę.

14 listopada 1971 roku jako kardynał Karol Wojtyła odwiedził Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. W tutejszym kościele dokonał poświęcenia epitafiów ku czci majora Henryka Sucharskiego i księdza Piotra Halaka. Kardynał Karol Wojtyła przemawiając podczas uroczystości podkreślił ogromny wpływ Kościoła, którego nauka i zasady etyczne leżą u podstaw bohaterstwa wielu synów naszego narodu. Wezwał również młode pokolenie do wzorowania się na wszelkich przykładach majora Sucharskiego i księdza Halaka. Od 2002 roku przy gręboszowskim kościele stoi pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia jego wizytę.

W wielu kościołach na Powiślu Dąbrowskim wierni mogą oddawać cześć relikwiom świętego Jana Pawła II. W regionie powstały także liczne pomniki Papieża Polaka.

Nie zapominajmy również, że to właśnie św. Jan Paweł II jest patronem naszego województwa.

W najbliższą niedzielę, 16 października będziemy obchodzić XXII Dzień Papieski. W tym roku przebiega pod hasłem Veritatis splendor („Blask prawdy”). To dziesiąta encyklika św. papieża Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła. Jej celem jest przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania. W tym dniu przypada 44. rocznica wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Nasz rodak do posługi w Stolicy Piotrowej przybrał imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Był najwięcej pielgrzymującym Ojcem Świętym w historii. Bez wątpienia był papieżem przełomów, człowiekiem wiary, pokoju i dialogu, myślicielem, poetą, a także niestrudzonym pielgrzymem i miłośnikiem gór. Pamiętamy, że postać świętego Jana Pawła II wpisała się również w historię naszego regionu. Podczas trzeciej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II w dniach 9 i 10 czerwca 1987 roku przebywał w Tarnowie. Wokół ołtarza wzniesionego na fundamentach budowanego kościoła na Falkandach zgromadziło się około 2 miliona wiernych. Ojciec święty odprawił wówczas mszę świętą, w czasie której beatyfikował Karolinę Kózkównę. 14 listopada 1971 roku jako kardynał Karol Wojtyła odwiedził Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. W tutejszym kościele dokonał poświęcenia epitafiów ku czci majora Henryka Sucharskiego i księdza Piotra Halaka. Kardynał Karol Wojtyła przemawiając podczas uroczystości podkreślił ogromny wpływ Kościoła, którego nauka i zasady etyczne leżą u podstaw bohaterstwa wielu synów naszego narodu. Wezwał również młode pokolenie do wzorowania się na wszelkich przykładach majora Sucharskiego i księdza Halaka. Od 2002 roku przy gręboszowskim kościele stoi pomnik Jana Pawła II, który upamiętnia jego wizytę. W wielu kościołach na Powiślu Dąbrowskim wierni mogą oddawać cześć relikwiom świętego Jana Pawła II. W regionie powstały także liczne pomniki Papieża Polaka. Nie zapominajmy również, że to właśnie św. Jan Paweł II jest patronem naszego województwa.