1. 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzeów

Muzeum Powiśla Dąbrowskiego i  Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej

Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew

Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Zagroda Felicji Curyłowej

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, ustanowiony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Jest to wyjątkowa okazja by złożyć życzenia i podziękowania dyrekcjom, kierownikom i pracownikom muzeów. To oni chronią nasze dziedzictwo kulturowe, skarby historii i promują szacunek kolejnych pokoleń dla przeszłości. W tym dniu warto przypomnieć sobie jakie cenne zbiory i muzea znajdują się na terenie Powiśla Dąbrowskiego i zaplanować wizytę w wybranym miejscu. Muzeum Drogownictwa W Szczucinie znajduje się Muzeum Drogownictwa, stanowiące Zespół Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest to największy, liczący się na świecie zbiór zabytkowych maszyn drogowych, projektów dróg i mostów, dokumentów z XIX i XX w. oraz pamiątek drogownictwa. Zmodernizowany obiekt jest otoczony pięknym lasem mieszanym. Z drogi widoczny jest okazały budynek, którego główna bryła z dwiema wieżami i łukowym przęsłem w sposób najbardziej charakterystyczny odzwierciedla formę mostu. Możemy podziwiać tu unikatowe zbiory drogownictwa takie jak: dokumenty drogowe, fragmenty zachowanych, nieistniejących już konstrukcji zabytkowych obiektów mostowych, książki i podręczniki, narzędzia, mundury dróżników, mapy, medale, odznaczenia państwowe i resortowe, sztandary oraz fotografie. Perełką zbiorów jest Skansen maszyn drogowych w kształcie spirali, połączony z budynkiem mostowym przęsłem. Muzeum znane jest na całym świecie i bez wątpienia jest wizytówką polskich drogowców inżynierów. Muzeum Powiśla Dąbrowskiego i  Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej Mieszczą się w odrestaurowanej byłej żydowskiej synagodze, wzniesionej w II poł. XIX w. Jest największym tego typu obiektem w regionie, uznawanym za perłę architektury chasydów w Polsce. Pozwala wrócić do dawnych czasów i zamkniętej historii, która może ożyć dzięki magicznym eksponatom, książkom, starym fotografiom, a także wspomnieniom świadków przeszłości. Stanowi nowoczesną, mobilną ekspozycję, która w razie potrzeby zamienia się w salę koncertową, scenę i widownię teatru. Jest doskonałym miejscem lekcji historii i regionalizmu. W Ośrodku wyeksponowano ciekawe zbiory Muzeum Powiśla Dąbrowskiego, które ma charakter regionalny, a znajdujące się w nim eksponaty to przykłady kultury materialnej nadwiślańskiej wsi. Odnaleźć możemy tutaj liczne przedmioty codziennego użytku związane z dawnym gospodarstwem wiejskim. Zgromadzone są też tutaj zbiory sztuki ludowej oraz wszelkie pamiątki dotyczące dziejów samego miasta jak i regionu. W Ośrodku możemy również skorzystać z oferty kulinarnej. W podziemiach znajduje się koszerna kawiarnia. Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew Zachwyt zwiedzających na pewno wzbudzi fantastyczna kolekcja Agatów z różnych stron świata, zgromadzonych w Muzeum Minerałów - Galeria Poloński w Dąbrowie Tarnowskiej. Niesamowite wrażenie wywołuje również Zbiór Skamieniałych Drzew, w tym największy w Polsce okaz czarnego Dębu. Jest on specjalnie wyeksponowany na dziedzińcu. Ma ponad 6 m obwodu średnicy i waży ponad 15 ton. Jedna z kolekcji Agatów „Stworzenie Świata” została uznana w 2005 roku za najpiękniejszy i największy zbiór tematyczny Agatów w Polsce. Każdy z tych wyjątkowych okazów posiada indywidualną nazwę. Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Zagroda Felicji Curyłowej Sztuka zalipiańska przetrwała dzięki wielkim osobistościom, takim jak Felicja Curyłowa, której zagroda jest od 1987 roku udostępniona turystom jako oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Można tu zobaczyć przeróżne, bogato zdobione przedmioty. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią wszelkiego rodzaju malowanki, wycinanki oraz ozdoby z bibuły tj. pająki, rózga weselna, bukiety i wianki pod obrazy. Bielone ściany w domu pokryte są roślinnym ornamentem o stosunkowo dużych płaszczyznach zdobniczych. Polichromię tę wykonała artystka na swój ostatni konkurs w 1973 r. Malowana zagroda jeszcze za życia jej gospodyni (1904-1974) była traktowana jak żywe muzeum i przez lata odwiedzana przez turystów z całego świata. Muzeum znalazło się na liście „Bezpiecznych przystani dla rowerzystów w Małopolsce”. W miniskansenie przy Zagrodzie Felicji Curyłowej znajduje się dom Stefanii Łączyńskiej. To bogato zdobiona chata z pełnym wyposażeniem jednej z najwybitniejszych malarek w regionie. Stefania Łączyńska była wielokrotną zwyciężczynią "Malowanej Chaty". Jej dom wyróżniał się od innych, nie tylko kolorystyką, ale również ilością ornamentów kwiatowych i przede wszystkim odrębnym stylem. Jej twórczość i prace to charakterystyczne malatury z drobnych i delikatnych kwiatów.