Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 19 lutego – Dzień Nauki Polskiej

19 lutego – Dzień Nauki Polskiej

19 lutego – Dzień Nauki Polskiej

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej ustanowiony w 2020 roku jako święto państwowe w uznaniu dokonań polskich naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom. Ustawodawca podkreślił też, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały duży wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Święto podkreśla również fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji, bowiem jak powszechnie wiadomo nauka zawsze stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika - jednego z najwybitniejszych polskich uczonych, znanego z interdyscyplinarnego zainteresowania nauką. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które było wykładnią teorii heliocentrycznej, zrewolucjonizowało światową naukę. Uczony ten zapisał się w historii także innych dziedzin, w tym m.in. ekonomii, prawa, medycyny czy kartografii.

Warto wspomnieć, że 18 listopada 2022 r. Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika (w tym roku obchodzimy 550 rocznicę jego urodzin).

Kopernik nie jest jedynym Polakiem, który ma wybitne osiągnięcia na polu naukowym. Wśród wyróżniających się naukowców i badaczy możemy wymienić m.in.: Marię Skłodowską-Curie, Ignacego Łukasiewicza, Kazimierza Funka, Jana Czochralskiego , Ludwika Hirszfelda, Hilarego Koprowskiego, Rudolfa Weigla, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego, Mieczysława Wolfke, Zbigniewa Religę, Adama Maciejewskiego, Tadeusza Sendzimira.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami wybranych polskich uczonych i ich największymi dokonaniami - https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-nauki-polskiej-przyblizamy-sylwetki-polskich-uczonych 

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki „jesteśmy przekonani, że Dzień Nauki Polskiej obchodzony w kolejnych latach będzie okazją do przybliżania osiągnięć także innych wybitnych polskich uczonych”.

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej ustanowiony w 2020 roku jako święto państwowe w uznaniu dokonań polskich naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom. Ustawodawca podkreślił też, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały duży wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Święto podkreśla również fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji, bowiem jak powszechnie wiadomo nauka zawsze stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika - jednego z najwybitniejszych polskich uczonych, znanego z interdyscyplinarnego zainteresowania nauką. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które było wykładnią teorii heliocentrycznej, zrewolucjonizowało światową naukę. Uczony ten zapisał się w historii także innych dziedzin, w tym m.in. ekonomii, prawa, medycyny czy kartografii. Warto wspomnieć, że 18 listopada 2022 r. Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika (w tym roku obchodzimy 550 rocznicę jego urodzin). Kopernik nie jest jedynym Polakiem, który ma wybitne osiągnięcia na polu naukowym. Wśród wyróżniających się naukowców i badaczy możemy wymienić m.in.: Marię Skłodowską-Curie, Ignacego Łukasiewicza, Kazimierza Funka, Jana Czochralskiego , Ludwika Hirszfelda, Hilarego Koprowskiego, Rudolfa Weigla, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego, Mieczysława Wolfke, Zbigniewa Religę, Adama Maciejewskiego, Tadeusza Sendzimira. Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami wybranych polskich uczonych i ich największymi dokonaniami - https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-nauki-polskiej-przyblizamy-sylwetki-polskich-uczonych  Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki „jesteśmy przekonani, że Dzień Nauki Polskiej obchodzony w kolejnych latach będzie okazją do przybliżania osiągnięć także innych wybitnych polskich uczonych”.