Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 2 miliony popłynęły ...

2 miliony popłynęły ...

2 miliony popłynęły ...

Na ponad 2 mln złotych oszacowano zniszczenia, które spowodowały ostatnie opady deszczu na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Największe szkody poniosły gminy Olesno i Radgoszcz. - Są to w większości podtopienia gruntów rolnych, dróg i zabudowań spowodowane dużą ilością opadów. Jest to teren depresyjny, ukształtowanie terenu jest takie, że w niektórych miejscach woda się zbiera.

Natomiast nie doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych, co pociągałoby za sobą poważniejsze szkody - mówi Jerzy Cwojdziński, inspektor ds. zarządzania kryzysowego dąbrowskiego Starostwa Powiatowego.

W oparciu o meldunki z gmin starostwo przygotowuje wykaz szkód dla Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego. W powiecie dąbrowskim podtopionych zostało 1,6 tys. gruntów ornych i ponad tysiąc ha użytków. Woda podtopiła także 8 budynków użyteczności publicznej, najwięcej w Mędrzechowie, gdzie ucierpiała m. in. szkoła podstawowa, lecznica dla zwierząt i dom ludowy. W Luszowicach w gminie Radgoszcz zalana została kanalizacja. Podtopionych zostało także 20 gospodarstw w gminie Olesno.

Uszkodzenia odnotowano także na drogach gminnych, zarówno asfaltowych, jak i transportu rolnego, drogach powiatowych, brzegach rzek i potoków, mostach oraz przepustach, rowach melioracyjnych i wałach ochronnych. Obwałowania wytrzymały wprawdzie napór wody, ale w niektórych miejscach pojawiły się przecieki, a każda taka sytuacja powoduje, że w przyszłości zagrożenie przerwaniem jest większe.

Szacunki finansowe strat nadesłało część gmin, łącznie wynoszą one ponad 2 mln złotych. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Na ponad 2 mln złotych oszacowano zniszczenia, które spowodowały ostatnie opady deszczu na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Największe szkody poniosły gminy Olesno i Radgoszcz. - Są to w większości podtopienia gruntów rolnych, dróg i zabudowań spowodowane dużą ilością opadów. Jest to teren depresyjny, ukształtowanie terenu jest takie, że w niektórych miejscach woda się zbiera. Natomiast nie doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych, co pociągałoby za sobą poważniejsze szkody - mówi Jerzy Cwojdziński, inspektor ds. zarządzania kryzysowego dąbrowskiego Starostwa Powiatowego. W oparciu o meldunki z gmin starostwo przygotowuje wykaz szkód dla Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego. W powiecie dąbrowskim podtopionych zostało 1,6 tys. gruntów ornych i ponad tysiąc ha użytków. Woda podtopiła także 8 budynków użyteczności publicznej, najwięcej w Mędrzechowie, gdzie ucierpiała m. in. szkoła podstawowa, lecznica dla zwierząt i dom ludowy. W Luszowicach w gminie Radgoszcz zalana została kanalizacja. Podtopionych zostało także 20 gospodarstw w gminie Olesno. Uszkodzenia odnotowano także na drogach gminnych, zarówno asfaltowych, jak i transportu rolnego, drogach powiatowych, brzegach rzek i potoków, mostach oraz przepustach, rowach melioracyjnych i wałach ochronnych. Obwałowania wytrzymały wprawdzie napór wody, ale w niektórych miejscach pojawiły się przecieki, a każda taka sytuacja powoduje, że w przyszłości zagrożenie przerwaniem jest większe. Szacunki finansowe strat nadesłało część gmin, łącznie wynoszą one ponad 2 mln złotych. (baja) Źródło: Dziennik Polski