Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to obchodzone w tym roku po raz pierwszy święto ustanowione przez Sejm 12 maja 2022 roku „ku czci bohaterów – uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919–1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 roku. Granice państwa nie zostały jednak od razu ustalone. O niektóre ziemie wciąż trzeba było jeszcze walczyć. Tak właśnie było z Górnym Śląskiem. Problem stanowił fakt, że część tych ziem nie należała do I Rzeczpospolitej, czyli do państwa w granicach z 1772 roku. Ślązacy powoływali się jednak na program pokojowy prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Thomasa Woodrow Wilsona, który pisał, że „niepodległe państwo polskie powinno powstać na terenach zamieszkałych przez ludność bezsprzecznie polską”.

Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi informacjami przedstawiającymi historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczpospolitej w okresie kształtowania granic kraju po zakończeniu I wojny światowej zamieszczonymi na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/iii-powstanie-slaskie-cud-nad-odra/ oraz na stronie https://powstania.slaskie.pl/

 

Wśród powstańców walczących o przynależność Śląska do Polski byli również mieszkańcy powiatu Dąbrowskiego. Jednym z nich był Józef Biedak urodzony w 1897 roku w Oleśnie. Został powołany do wojska austriackiego w wieku 16 lat. Brał udział w I wojnie światowej. Wraz z oddziałem walczył w Tyrolu we Włoszech. Po wojnie trafił na Górny Śląsk, gdzie brał udział w III Powstaniu Śląskim. Jego mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Oleśnie.

Pliki do pobrania

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to obchodzone w tym roku po raz pierwszy święto ustanowione przez Sejm 12 maja 2022 roku „ku czci bohaterów – uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919–1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 roku. Granice państwa nie zostały jednak od razu ustalone. O niektóre ziemie wciąż trzeba było jeszcze walczyć. Tak właśnie było z Górnym Śląskiem. Problem stanowił fakt, że część tych ziem nie należała do I Rzeczpospolitej, czyli do państwa w granicach z 1772 roku. Ślązacy powoływali się jednak na program pokojowy prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Thomasa Woodrow Wilsona, który pisał, że „niepodległe państwo polskie powinno powstać na terenach zamieszkałych przez ludność bezsprzecznie polską”. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi informacjami przedstawiającymi historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczpospolitej w okresie kształtowania granic kraju po zakończeniu I wojny światowej zamieszczonymi na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/iii-powstanie-slaskie-cud-nad-odra/ oraz na stronie https://powstania.slaskie.pl/   Wśród powstańców walczących o przynależność Śląska do Polski byli również mieszkańcy powiatu Dąbrowskiego. Jednym z nich był Józef Biedak urodzony w 1897 roku w Oleśnie. Został powołany do wojska austriackiego w wieku 16 lat. Brał udział w I wojnie światowej. Wraz z oddziałem walczył w Tyrolu we Włoszech. Po wojnie trafił na Górny Śląsk, gdzie brał udział w III Powstaniu Śląskim. Jego mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Oleśnie. Pliki do pobrania Wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” – format A3 (pdf, 27.12 MB) 22.06.2020 10:00