1. 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Porady dla wolontariuszy.

23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Porady dla wolontariuszy.

10 przykazań wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

10. Uśmiechaj się! Wolontariusz WOŚP to człowiek pozytywnie zakręcony!

6 zasad udzielania pomocy:

1. Pomagam, nie narażając się na niebezpieczeństwo.

2. Zwracam się bezpośrednio do innych osób, wskazując im jak one mogą pomóc.

3. Obserwuję dokładnie, zapamiętuje cechy wyglądu sprawcy.

4. Wzywam pomoc telefonując pod 112 lub 997.

5. Troszczę się o poszkodowanego.

6. Jestem gotów złożyć zeznania.

Opracowano wykorzystując m.in. materiały organizatora WOŚP.

11 stycznia br. odbędzie się 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach miast w całej Małopolsce w tym również na terenie powiatu dąbrowskiego kwestować będą młodsi i starsi wolontariusze. W trosce o ich bezpieczeństwo warto przypomnieć kilka porad dla wolontariuszy. 10 przykazań wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: 1. Zadbaj o swoją wygodę! Kwestujesz na świeżym powietrzu, więc pamiętaj o ciepłym ubiorze. Niezbędny będzie również termos z gorącą herbatą, który możesz wrzucić do plecaka. 2. Pamiętaj o bezpieczeństwie! Chodź zawsze w towarzystwie innego wolontariusza i omijaj miejsca, które mogą zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Nie prowadźcie zbiórek w miejscach słabo uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach które uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej i koniecznie musi być w niej osoba pełnoletnia. 3. Weź smycz! Powiesisz na niej identyfikator, który upoważnia Cię do kwestowania dla WOŚP. 4. Pamiętaj o dokumentach! W każdej chwili możesz zostać poproszony o okazanie dowodu tożsamości przez straż miejską lub policję. 5. Zadbaj o kontakt! Weź ze sobą telefon komórkowy, dzięki któremu będziesz mógł komunikować się ze sztabem. 6. Nie dyskutuj z niezainteresowanymi! Pamiętaj, jaki jest cel Twojej pracy. Nie reaguj na zaczepki i wyzwiska - podczas Finału reprezentujesz sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli ktoś nie chce wrzucić pieniędzy do puszki - nie nalegaj! 7. Pilnuj swojej puszki! Pod żadnym pozorem nie przekazuj swojej puszki obcej osobie. Nawet najsympatyczniejsi ludzie mogą okazać się złodziejami! 8. Wytnij serduszka! Przed Finałem warto poświęcić chwilę na wycięcie serduszek, które będziesz rozdawał w zamian za pieniądze wrzucone do puszki. 9. Proś o pomoc! Jeśli będzie już późno, a Ty będziesz z dala od sztabu, zadzwoń na policję lub straż miejską. Odwiozą Cię do wyznaczonego miejsca! 10. Uśmiechaj się! Wolontariusz WOŚP to człowiek pozytywnie zakręcony!   W sytuacji podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa nie wahaj się wezwać pomocy Policji! Na ulicach będzie więcej patroli policyjnych. 6 zasad udzielania pomocy: 1. Pomagam, nie narażając się na niebezpieczeństwo. 2. Zwracam się bezpośrednio do innych osób, wskazując im jak one mogą pomóc. 3. Obserwuję dokładnie, zapamiętuje cechy wyglądu sprawcy. 4. Wzywam pomoc telefonując pod 112 lub 997. 5. Troszczę się o poszkodowanego. 6. Jestem gotów złożyć zeznania. Pamiętaj, aby w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki. Życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. O napadzie należy natychmiast powiadomić Policję! Opracowano wykorzystując m.in. materiały organizatora WOŚP.   W Dąbrowskim Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie sie w najbliższą niedzielę 11 stycznia br. swój udział zaznaczą również dąbrowscy policjanci. Do służb patrolowych zostanie skierowana większa liczba policjantów celem zapewnienia bezpieczeństwa osobom kwestującym oraz uczestnikom. Ponadto w budynku Domu Kultury od godziny 14:00 zostanie zaprezentowany sprzęt policyjny wykorzystywany w codziennej służbie, w tym m.in. laserowy miernik prędkości oraz urządzenia do badania stanu trzeźowści. Policjanci przeprowadzą również konkursy dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczenstwa w ruchu drogowym. Za udział w konkursie uczestnicy będą nagradzani m.in. materiałami profiolaktycznymi oraz elementami odblaskowymi.